15 sierpnia. Defilada 2019 nie w Warszawie, a w Katowicach. Transmisja, trasa i program uroczystości

15 sierpnia. Defilada 2019 nie w Warszawie, a w Katowicach. Transmisja, trasa i program uroczystości
Źródło zdjęć: © PAP

13.08.2019 12:00, aktual.: 14.08.2019 08:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się 15 sierpnia. W Katowicach, nie w Warszawie, pojawią się najważniejsze osoby w państwie. W wydarzeniu udział weźmie ponad 2500 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Gdzie i kiedy oglądać transmisje na żywo?

Defilada 2019 z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się w czwartek, 15 sierpnia. W tym roku państwowe obchody uroczystości zostaną przeniesione z Warszawy do Katowic. W wydarzeniu wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Defilada odbędzie się pod hasłem"Wierni Polsce".

Katowice, a nie Warszawa. Szef MON tłumaczy zmianę

Od 15 sierpnia 2007 roku uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego organizowane były w stolicy Polski. Decyzję o przeniesieniu defilady z Warszawy do Katowic podjął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Powodem tegorocznej zmiany jest setna rocznica wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego.

Zdecydowałem, aby defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się w Katowicach. To szczególny rok stulecia wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego. Chcemy oddać hołd mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski. Poświęcali swoje zdrowie i życie, aby zachować swoją tradycję, swoją kulturę, bo "śląskość" to "polskość".
Mariusz Błaszczak

- poinformował minister.

W defiladzie pod hasłem "Wierni Polsce" udział weźmie ponad 2500 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Uroczystości w Katowicach zapowiadają się niezwykle widowiskowo. Szef MON zachęca do udziału w wydarzeniach wszystkich Polaków, zapewniając, że będzie bezpiecznie i wyjątkowo ciekawie.

Defilada 15 sierpnia 2019. Gdzie i kiedy oglądać? Program, trasa, informacje

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w czwartek o godzinie 12. wręczeniem odznaczeń na placu Chrobrego. Początek uroczystej defilady zaplanowany jest na godzinę 14. Przemarsz wojskowych przejdzie przez ul. Bagienną i aleję Walentego Roździeńskiego, a następnie al. Korfantego w kierunku Ronda Pętli Słonecznej.

Defilada będzie się składać z dwóch części lądowej oraz powietrznej. W pierwszej zobaczymy żołnierzy Wojska Polskiego, a także wojsk sojuszniczych. Mieszkańcy Katowic będą mieli okazję zobaczyć sprzęt, którym dysponuje polska armia. Obok żołnierzy przejadą m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, czołgi Leopard 2 samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP

W drugiej części defilady zaprezentowany zostanie pokaz sił powietrznych. Widowisko rozpocznie Zespół Akrobacyjny "Biało-Czerwone Iskry”, następnie na niebie pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346, a także śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8.

Około godziny 15 po zakończeniu defilady, przed budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się piknik pod hasłem "Wierni Polsce".

Ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w obchodach 15 sierpnia w Katowicach, uroczystości obejrzą w telewizji. Relacje z wydarzeń będzie można oglądać w TVP1 już od 11:40. Transmisja z defilady będzie zapewniona przez największe stacje telewizyjne: TVP1, TVN24 oraz Polsat News. Początek relacji o godzinie 14.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)