1500 osób zmarło, bo korzystali ze starego Excela

Boris Johnson
Boris Johnson
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko

25.11.2020 14:56, aktual.: 02.03.2022 14:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poważne niedopatrzenie programistyczne mogło kosztować życie 1500 mieszkańców Anglii. Wszystko przez korzystanie ze starej wersji plików programu Excel.

3 października odnaleziono poważny błąd w angielskim systemie raportowania i śledzenia osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Okazało się, że w dniach od 25 września do 2 października nowe dane nie zapisywały się w bazie danych.

Pierwszym błędem osób odpowiedzialnych było przechowywanie danych w pliku Excel, który nie jest przeznaczony do przetwarzania i pracy na dużych zbiorach, nawet jeśli da się w nim wykonać tę pracę. Drugim błędem było użycie starej wersji plików (XLS zamiast XLSX) do przechowywania rekordów, w której można zapisać maksymalnie 65 536 wierszy, w odróżnieniu od nowej, której limit to ponad milion wierszy.

W rezultacie w ciągu 7 dni nie dodano do bazy 15 841 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Według badaczy, którzy przeanalizowali problem, doprowadziło to do ponad 125 tysięcy nowych zakażeń oraz 1500 śmierci.

Dane zbierane przez angielską służbę zdrowia służą do prowadzenia programu śledzenia kontaktów. Dzięki temu można mieć kontrolę nad tym, z kim spotyka się zakażona osoba i kogo naraża na kolejne zakażenie. Niedokładne dane miały doprowadzić do niekontrolowanych zakażeń i śmierci.  

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)