Koronawirus. Nietypowe objawy coraz częściej zauważane u osób starszych

Koronawirus. Nietypowe objawy coraz częściej zauważane u osób starszych

Delirium, jako objaw koronawirusa u osób starszych
Delirium, jako objaw koronawirusa u osób starszych
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
23.11.2020 08:33, aktualizacja: 02.03.2022 13:24

Delirium coraz częściej występuje u osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Naukowcy ostrzegają, że majaczenia i zaburzenia świadomości są obserwowane głównie u osób starszych, ale nie tylko.

W "JAMA Network Open" pojawiło się badanie przeprowadzone na jednym z oddziałów ratunkowych. Eksperci zauważyli, że wielu pacjentów bez typowych objawów koronawirusa zgłaszało się z delirium, które kojarzone jest z nadużywaniem alkoholu. Zdaniem lekarzy powinno się je wpisać na listę nietypowych objawów COVID-19. 

W badaniach wzięło udział 817 starszych osób, które zgłosiły się do szpitala z COVID-19. Naukowcy ustalili, że 28 proc. z nich miało delirium, a 16 proc. z tej grupy nie wykazywało innych objawów koronawirusa. Co więcej, w tej grupie pacjenci z majakami byli częściej przyjmowani na oddział intensywnej terapii. Zaobserwowano również większe prawdopodobieństwo zgonu. 

- Wyniki te sugerują kliniczne znaczenie umieszczenia delirium na listach kontrolnych prezentujących objawy COVID-19 - powiedziała dr Maura Kennedy, lekarz oddziału ratunkowego z Massachusetts General Hospital i adiunkt medycyny ratunkowej z Harvard Medical School w Bostonie. - Widziałam przypadki delirium, w których nie było innych objawów COVID-19, ale nie mieliśmy zbyt wielu danych na temat częstości ich występowania.

Nie jest to pierwsze tego typu badanie, ale dr Kennedy uważa, że umieszczenie delirium na liście kontrolnej COVID-19 pozwoliłoby szybciej identyfikować pacjentów zakażonych koronawirusem i pomogłoby wyłapać dotąd pomijane przypadki choroby. Podkreśla, że majaczenie występuje przede wszystkim u pacjentów z wysokiej grupy ryzyka. 

Co to jest delirium?

Delirium to zespół zaburzeń świadomości. Najczęściej towarzyszą mu majaczenie, omamy wzrokowe, senność, brak reakcji, ale również nadpobudliwość. Omamy często przeradzają się w bardzo realistyczne wizje, a osoba w delirium ma wrażenie, że bierze udział w wydarzeniach, których jest "świadkiem". 

Neurolodzy wypowiadający się na łamach JAMA Network Open, uważają, że delirium nie jest aż tak nietypowym objawem, jak mogłoby się wydawać. W czasie infekcji wirusem mózg jest zwykle bardzo obciążony, co czyni go wrażliwym na tego typu zaburzenia. Delirium jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego, np. mózg jest za słabo dotleniony. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)