10 stron, które uczynią cię mądrzejszym

10 stron, które uczynią cię mądrzejszym
15.04.2014 12:531 / 11
10 stron, które uczynią cię mądrzejszym
Źródło zdjęć: © © momius - Fotolia.com

Internet to nie tylko najnowsze wiadomości z Polski i świata, ale również cała gama serwisów, które sprawią, że będziemy mądrzejsi. Przedmioty, do których nie miałeś serca w szkole, specjalistyczna wiedza z najlepszych uczelni świata, szybsze czytanie, umiejętność programowania, planowanie kariery czy kompletna wiedza o dowolnym kraju - wszystko to jest w zasięgu komputerowej myszki. Zebraliśmy 10 stron internetowych, które pozwolą ci nieustannie się doskonalić.

Internet to nie tylko najnowsze wiadomości z Polski i świata, ale również cała gama serwisów, które sprawią, że będziemy mądrzejsi. Przedmioty, do których nie miałeś serca w szkole, specjalistyczna wiedza z najlepszych uczelni świata, szybsze czytanie, umiejętność programowania, planowanie kariery czy kompletna wiedza o dowolnym kraju - wszystko to jest w zasięgu komputerowej myszki. Zebraliśmy 10 stron internetowych, które pozwolą ci nieustannie się doskonalić.

Duolingo - nauka języków

2 / 11
323925739945077161
Źródło zdjęć: © duolingo.com

Prezentowane przez nas strony internetowe wymagają znajomości języka angielskiego. Poza tym jest to obecnie chyba najbardziej przydatny język obcy, jakim warto się posługiwać w stopniu co najmniej komunikatywnym. Jeśli go nie znasz, nie ma problemu - skorzystaj z Duolingo. Usługa nauki języków obcych przez internet nauczy cię hiszpańskiego, niemieckiego czy włoskiego, ale również angielskiego. Co więcej jest opcja nauki języka Szekspira dla Polaków. Wszystko za darmo i w wersji na komputery oraz mobilnej, aby można się było uczyć nawet w podróży czy na wakacjach.

Przejdź do duolingo.com

Lumosity - trening mózgu

3 / 11
323925739945339305
Źródło zdjęć: © lumosity.com

Gdy już poznamy język, kolejnym krokiem powinno być rozwijanie ogólnych umiejętności, jak pamięć czy zdolność rozwiązywania problemów. Taki trening zapewnia Lumosity - projekt, który rozwija podstawowe umiejętności przez serię wciągających gier, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym.

Przejdź do lumosity.com

Khan Academy – podstawowa wiedza

4 / 11
323925739945601449
Źródło zdjęć: © khanacademy.org

Khan Academy to kolejny krok w samodoskonaleniu. Jeśli uważasz, że przydałaby ci się podstawowa wiedza z jakiegoś przedmiotu na poziomie liceum, jest to usługa dla ciebie. Podstawy matematyki, fizyki, biologii, chemii, informatyki, programowania, ekonomii czy historii sztuki - wszystko jest w Khan Academy, podane w formie przystępnych kursów wideo na poziomie amerykańskiego college'u. Usługa jest całkowicie darmowa.

Przejdź do khanacademy.org

MIT – studia inżynierskie

5 / 11
323925739945863593
Źródło zdjęć: © ocw.mit.edu

Umiejętności inżynierskie są obecnie wysoko cenione przez pracodawców. Jeśli chcesz podszkolić się w programowaniu, elektronice czy automatyce, nie ma lepszego miejsca niż najbardziej prestiżowa wyższa uczelnia techniczna świata - amerykański Massachusetts Institute of Technology. Nie trzeba przy tym wyjeżdżać do USA, wystarczy skorzystać z MIT Open Courseware - darmowej usługi grupującej ogromną ilość materiałów z prawdziwych zajęć na MIT: od wykładów w formie papierowej, przez ćwiczenia, wykłady wideo, po egzaminy. Wszystko oczywiście za darmo.

Przejdź do ocw.mit.edu

Coursera - kursy z certyfikatem

6 / 11
323925739946125737
Źródło zdjęć: © coursera.org

MIT to tylko jedna znana uczelnia, która posiada program nauki przez internet. Po założeniu całkowicie darmowego konta na platformie Coursera można wziąć udział w wykładach z wszelkiego rodzaju dziedzin, prowadzonych przez najlepszych wykładowców z najbardziej prestiżowych uczelni świata. Kursy na Coursera wymagają systematyczności, zazwyczaj kończą się egzaminem, a często wymagają też wykonywania zadań projektowych. Nagrodą za wytrwałość będzie jednak podpisany przez wykładowcę certyfikat ukończenia kursu, który świetnie wygląda w CV oraz oczywiście wiedza, zdobyta bez wychodzenia z domu i za darmo.

Przejdź do coursera.org

Spreeder - nauka szybkiego czytania

7 / 11
323925739946387881
Źródło zdjęć: © spreeder.com

Nie zawsze jednak mamy potrzebę kończenia całego kursu z danej dziedziny, czasami ważniejsze jest rozwinięcie konkretnych umiejętności przydatnych w codziennym życiu albo zdobycie wiedzy ogólnej. Spreeder to darmowy kurs szybkiego czytania - coś, za co normalnie trzeba zapłacić i wymaga uczęszczania na zajęcia otrzymujemy za darmo i bez ruszania się od komputera.

Przejdź do spreeder.com

Project Gutenberg - darmowe książki

8 / 11
323925739946650025
Źródło zdjęć: © gutenberg.org

W kwestii zdobywania ogólnej wiedzy niezastąpiony okazuje się Project Gutenberg. Cyfrowa biblioteka książek to stale rozwijany księgozbiór całkowicie darmowych i legalnych e-booków. Znajdziemy tu dzieła znanych autorów, mniej rozpoznawalnych nazwisk, jak i specjalistyczne publikacje naukowe.

Przejdź do gutenberg.org

Codeacademy - podstawy programowania

9 / 11
323925739946912169
Źródło zdjęć: © codeacademy.com

W obecnym, szybko rozwijającym się świecie, do zestawu podstawowych umiejętności powinniśmy zaliczyć programowanie. Oczywiście nikt nie mówi, że każdy powinien potrafić napisać kompilator czy system operacyjny, ale podstawowa wiedza na temat zasad programowania czy języków takich jak HTML albo JavaScript będzie przydatna w wielu zawodach, a do tego zdecydowanie ułatwi znalezienie zatrudnienia. Prosty i darmowy sposób zdobycia umiejętności z powyższych dziedzin oferuje Codeacademy - usługa internetowych kursów podstaw programowania, która pozwala na śledzenie własnych postępów i motywująca nas do dalszego pogłębiania wiedzy przez system odznak i punktów.

Przejdź do codeacademy.com

GeographyIQ - geografia świata

10 / 11
323925739947174313
Źródło zdjęć: © geographyiq.com

GeographyIQ to połączenia map Google z Wikipedią. Wybieramy na mapie świata dowolny kraj, a następnie możemy uzyskać całą masę informacji na jego temat. Jakie miasto jest stolicą Kirgistanu i jaki procent ludności posługuje się w tym kraju dialektem Dungun? Takie informacje są dostępne w GeographyIQ praktycznie "od ręki".

Przejdź do geographyiq.com

TED - posłuchaj ekspertów

11 / 11
323925739947436457
Źródło zdjęć: © ted.com

Na koniec wypada wspomnieć o TED - serii konferencji organizowanych na całym świecie przez amerykańską fundację non-profit. Na stronach projektu można posłuchać wykładów prowadzonych przez ludzi sukcesu, ekspertów w swoich dziedzinach, naukowców czy podróżników. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a najbardziej wytrwali być może spróbują poszukać konferencji TED organizowanych w okolicy i wziąć w nich udział na żywo.

Przejdź do ted.com

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)