Życie po XP: poradnik przetrwania

Życie po XP: poradnik przetrwania
Źródło zdjęć: © Microsoft

11.07.2014 11:56, aktual.: 11.07.2014 14:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Udział Windows XP w globalnym rynku wciąż wynosi ok. 25 procent i zmalał bardzo nieznacznie po 8 kwietnia. Faktem jest, że niektóre firmy i instytucje są zmuszone pozostać przy Windows XP z powodu aplikacji firm trzecich, z którymi współpracują.

Relikt minionej epoki

Windows XP nie został zaprojektowany, żeby radzić sobie ze współczesnymi zagrożeniami. Jego premiera miała miejsce w 200. roku, długo przed nastaniem epoki technologii mobilnych i chmury obliczeniowej. W tamtych czasach zdalny dostęp do komputerów uzyskiwano najczęściej za pośrednictwem linii telefonicznych, a sieci korzystały z infrastruktury przewodowej. Hakerzy byli łobuziakami działającymi z własnych sypialni, a nie członkami zorganizowanych grup przestępczych i profesjonalnymi agentami opłacanymi przez rządy państw. W tamtych czasach nikt jeszcze nie słyszał o trojanach, ransomware i zaawansowanych atakach ukierunkowanych.

W październiku 201. r. Microsoft ostrzegał, że po 8 kwietnia liczba infekcji XP może wzrosnąć nawet o 66% z powodu ataków opartych na zmodyfikowanych aktualizacjach zabezpieczeń dla nowszych wersji systemu. Wygląda na to, że niektórzy cyberprzestępcy opóźniali ataki z wykorzystaniem luk w systemie ochrony, czekając właśnie na moment wycofania wsparcia dla systemu. Na przykład w maju Microsoft był zmuszony nagle opublikować łatę – dostępną także dla użytkowników Windows XP – kiedy odkryto prowadzone właśnie ataki zero-day na wszystkie wersje przeglądarki Internet Explorer. Niestety użytkownicy, którzy utknęli z systemem Windows XP, nie mogą korzystać z Internet Explorera powyżej wersji 8, wystawiając się na dodatkowe ryzyko.

Uwaga na ukryte koszty

Przede wszystkim należy liczyć się ze stratami wywołanymi naruszeniem bezpieczeństwa danych spowodowanego wykorzystaniem przez hakerów luki w zabezpieczeniach XP. Dodatkowym obciążeniem dla budżetu będzie dalsza konserwacja systemu. Przedsiębiorstwa korzystające z XP mogą zostać zmuszone do wykupienia usługi pomocy technicznej Microsoft Premier Online.

Badania przeprowadzone przez IDC na zlecenie Microsoftu wykazały, że zespoły IT marnują znacznie więcej czasu, zmagając się z problemami operacyjnymi w przypadku Windows XP niż Windows 7. Ilość czasu tracona rocznie na każdego użytkownika XP sięga aż 9 godzin – nieporównywalnie więcej niż 1,2 godziny w przypadku Windows 7.

Pomoc

Trend Micro opracował praktyczny poradnik What Will Life Be Like After Windows XP (Życie po Windows XP), aby pomóc firmom zmierzyć się z trudnościami, związanymi z migracją XP. Można w nim znaleźć mnóstwo przydatnych informacji na temat problemów dotyczących bezpieczeństwa i zarządzania, na które mogą natrafić przedsiębiorstwa, które nie zmodernizują swoich systemów.

Niektóre organizacje są zmuszone pozostać przy starym systemie operacyjnym z powodu wymagań aplikacji firm zewnętrznych –. Trend Micro przygotował pomoc również dla nich. Rozwiązanie Vulnerability Protection pomoże ochronić komputery przed lukami w zabezpieczeniach, które nie zostaną naprawione przez aktualizacje. Natomiast Trend Micro Endpoint Application Control zapobiegnie instalacji i uruchomieniu niechcianego, podejrzanego lub złośliwego oprogramowa
nia na komputerze z systemem Windows XP, zapewniając mu kolejną warstwę ochrony. Oto kilka dodatkowych porad, które pomogą zminimalizować ryzyko podczas korzystania z Windows XP:

• Zwirtualizuj swoje środowisko Windows XP.
• Korzystaj z kontrolera RODC (Read-Only Domain Controller) takiego jak Windows 2008, 2008 R2, 2012, czy 2012 R2 dla sieci Windows XP LAN.
• Zastosuj maksymalne dostępne ustawienia polityk bezpieczeństwa na komputerach PC z Windows XP.
• Jeśli to możliwe, postaraj się ograniczyć dostęp komputerów z systemem Windows XP wyłącznie do sieci wewnętrznej.
• Korzystaj z przeglądarek innych niż Internet Explorer.
• Korzystaj z urządzenia IPS (intrusion prevention system) dla sieci LAN.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także