Życie mogło trafić na Wenus z Ziemi za sprawą asteroidy

Jeśli na Wenus faktycznie istnieje życie, mogło tam trafić z Ziemi. Najnowsze badania sugerują, że żywe organizmy najprawdopodobniej znalazły się na planecie za sprawą asteroidy, która poruszając się po niebie, zgromadziła na sobie mikroby.

Asteroida (16) Psyche jest nazywana potocznie "żyłą złota".
Asteroida (16) Psyche jest nazywana potocznie "żyłą złota".
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska

W zeszłym tygodniu naukowcy informowali o odkryciu potencjalnych śladów życia na Wenus. Zauważyli fosfinę gazową w atmosferze, która ich zdaniem może dowodzić występowania mikrobów na planecie.

Nowa teoria o życiu na Wenus

Jeśli wspomniane mikroby istnieją, mogą pochodzić z Ziemi. Jedna z teorii zakłada, że mikroby dotarły w kosmos po uderzeniu ogromnej komety lub asteroidy w naszą planetę. Liczne fragmenty ziemskiego materiału zostały wystrzelone w przestrzeń kosmiczną, a następnie uwięzione w innych skałach pod wpływem działania różnych reakcji.

Wiele gatunków drobnoustrojów charakteryzuje się ogromną odpornością. Dlatego eksperci uważają, że niektóre z nich mogły przetrwać trudną podróż międzyplanetarną w nienaruszonym stanie.

Nie zawsze konieczne jest uderzenie komety czy meteoru. W nowym badaniu Amir Siraj i Avi Loeb z Harvard University sugerują, że bliski przelot asteroidy po niebie również może przyczynić się do przenoszenia mikrobów. Ich badania zostały zainspirowane m.in. przelotem meteoru w lipcu 2017 roku, który rozświetlił niebo nad Australią Zachodnią i Australią Południową, a następnie powrócił do przestrzeni kosmicznej.

Życie przeniesione z Ziemi

Tak zachowujące się asteroidy mogą potencjalnie przenosić życie. Eksperci ustalili, że meteor z lipca 2017 r. prawdopodobnie pochłonął około 10000 kolonii drobnoustrojów w czasie swojego pobytu na naszym niebie. Po ogłoszeniu informacji o zauważeniu śladów fosfiny na Wenus zespół jeszcze raz przyjrzał się zgromadzony danym.

Naukowcy ustalili, że w ciągu ostatnich 3,7 miliardów lat (okres, w którym pas asteroid znajdował się w stabilnym stanie), co najmniej 600 000 skał, które dotarły do górnych warstwach atmosfery Ziemi, prawdopodobnie uderzyło w Wenus po spędzeniu mniej niż 100 000 lat w przestrzeni kosmicznej. Mikroby mogły sobie poradzić w takich warunkach, ale autorzy badania podkreślają, że konieczne są dalsze analizy, aby ich teoria została potwierdzona.

NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)