Zwierzęta czują to od zawsze. Nie rozwikłaliśmy tej tajemnicy

Zwierzęta czują to od zawsze. Nie rozwikłaliśmy tej tajemnicy

Psy są zwierzętami posiadającymi magnetorecepcję.
Psy są zwierzętami posiadającymi magnetorecepcję.
Źródło zdjęć: © Pixabay
18.09.2020 08:05

Od dziesięcioleci dowody pokazują, że wszelkiego rodzaju zwierzęta potrafią wyczuwać pole magnetyczne, a nawet używać go do poruszania się po planecie. Nie wiemy, w jaki dokładnie sposób się to dzieje. Jednak powstała nowa hipoteza na ten temat – informuje Science Alert.

Ta wyjątkowa zdolność, zwana magnetorecepcją, jest czymś, co pomaga zwierzętom w długodystansowych wędrówkach albo po prostu znajdowaniu drogi do domu. Występuje ona u wielu zupełnie różnych gatunków. 

Kluczem bakterie?

W nowym badaniu Robert Fitak z University of Central Florida i pozostali współautorzy dokonali przeglądu dowodów na istnienie jednej potencjalnej podstawy magnetorecepcji u zwierząt. Najbardziej utrwalone wyjaśnienia dotyczące sposobu, w jaki zwierzęta mogą wykrywać pola magnetyczne, są związane z dwoma hipotezami. Pierwszą z nich są kryptochromy, klasa białek wrażliwych na światło, które miałyby pomagać niektórym gatunkom dostrzec pola magnetyczne.

Druga hipoteza to istnienie w ciałach zwierząt magnetoreceptorów, które zawierałyby krystaliczne skupiska żelaza umożliwiające wykrywanie pól magnetycznych.

Naukowcy zaproponowali jednak jeszcze jedno wyjaśnienie, ponieważ żadna z tych propozycji nie wydała się im być całkowicie trafna. Zdaniem autorów badania możliwe jest, że zwierzęta mogą wykrywać pola magnetyczne za pośrednictwem żyjących w nich bakterii magnetotaktycznych (MTB), które orientują się wzdłuż pola dzięki łańcuchowi struktur zwanych magnetosomami. 

Jednak na razie badacze przyznają, że mimo bycia przekonującą, hipoteza ta nie ma w tym momencie poparcia w odpowiednich dowodach. Na to trzeba jeszcze poczekać.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)