Zunifikowane ładowarki do komórek od przyszłego roku

Zunifikowane ładowarki do komórek od przyszłego roku

Zunifikowane ładowarki do komórek od przyszłego roku
Źródło zdjęć: © Wikimedia/CC/Hutschi
27.07.2010 15:31

Pod wpływem nacisków ze strony Komisji Europejskiej najwięksi producenci telefonów komórkowych ustalili, że Micro USB będzie jednolitym standardem dla ładowarek. Dziesięć firm – w tym Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, RIM, Samsung, Sony Ericsson i Texas Instruments – podpisało w poniedziałek w Brukseli odpowiednią deklarację w tej sprawie.

*Pod wpływem nacisków ze strony Komisji Europejskiej najwięksi producenci telefonów komórkowych ustalili, że Micro USB będzie jednolitym standardem dla ładowarek. Dziesięć firm – w tym Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, RIM, Samsung, Sony Ericsson i Texas Instruments – podpisało w poniedziałek w Brukseli odpowiednią deklarację w tej sprawie. *

Komisarz UE ds. przemysłu Günter Verheugen uważa, że do porozumienia dołączą wkrótce pozostali producenci. Już w lutym tego roku podczas branżowych targów Mobile World Congress w Barcelonie organizacja GSM Association (GSMA)
poinformowała, że do 201. roku większość telefonów ma być wyposażona w ujednolicone ładowarki. Wówczas zobowiązała się do tego większość dużych producentów i operatorów, wśród których nie było jeszcze Apple'a.

Obraz
© (fot. Wikimedia/CC/Hutschi)

Szef niemieckiego oddziału Nokii Michael Bültmann pochwalił inicjatywę i przypomniał o powziętym w lutym zobowiązaniu. Według Komisji Europejskiej pierwsza generacja nowych telefonów komórkowych powinna znaleźć się w sprzedaży w 201. roku. Jednak już dzisiaj wiele telefonów i smartfonów dysponuje gniazdkiem Micro USB, za pośrednictwem którego można ładować ich baterie. Nokia od 2007 roku wykorzystuje tego rodzaju złącze w niektórych swoich modelach. Obecnie 13 aparatów fińskiej firmy ma interfejs Micro USB. Również urządzenia Samsunga można ładować przez takie złącze. Przesiadki na nowy interfejs muszą dokonać natomiast Apple i Sony Ericsson, które do tej pory stosowały własne rozwiązania pasujące wyłącznie do ich urządzeń. Ponieważ niemal wszystkie telefony komórkowe zasilane są napięciem 5 wolt (a wiele z nich można tez ładować po podłączeniu do komputera za pośrednictwem odpowiedniego
kabla USB), wystarczy jedynie zmienić wtyczki.

Nowy standard będzie obowiązywał wszystkie telefony, które potrafią przesyłać dane, a więc te, które mogą wymieniać informacje z komputerem, lub też działać w charakterze modemu podłączonego do notebooka. Według Komisji Europejskiej takie funkcje spełnia już jedna czwarta wszystkich współczesnych telefonów komórkowych. Verheugen ma nadzieję, że wkrótce sprzedawane będą wyłącznie telefony z funkcją przesyłu danych. W Unii Europejskiej używa się obecnie od 35. do 400 milionów komórek, każdego roku sprzedawanych jest około 180 milionów nowych aparatów. Micro USB może też jednak służyć jako zwykłe gniazdko do podłączenia ładowarki bez konieczności transferu danych – tak więc może być montowane w prostych telefonach komórkowych.

Wraz z wczorajszym uchwaleniem Memorandum of Understanding (MoU) producenci telefonów uprzedzili ewentualną oficjalną regulację unijną. Verheugen, który jak przyznał sam ma sześć różnych ładowarek, stwierdził, że w sytuacji zaistnienia wewnątrzbranżowego rozwiązania, nie ma już potrzeby wprowadzania prawnej regulacji ze strony UE. Mnogość typów ładowarek określił on jako spore utrudnienie dla konsumentów; ponadto przyczynia się ona do powstawania większej ilości elektronicznych śmieci, ponieważ do tej pory większość ładowarek i telefonów nie mogła ze sobą swobodnie współgrać. "Tylko raz będziemy musieli nabyć telefon z ładowarką", ucieszył się Verheugen. Eksperci z branży szacują, że liczba produkowanych ładowarek może spaść o połowę. Według danych KE z powodu starych ładowarek rocznie powstaje kilka tysięcy ton elektronicznych odpadów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)