Zrobił z ChatGPT broń. OpenAI błyskawicznie zareagowało
Jeden z programistów został ukarany przez OpenAI po tym jak do sieci trafiło nagranie z testów autonomicznej wieżyczki reagującej na komendę "ChatGPT, jesteśmy atakowani z przodu z lewej i prawej strony. Reaguj adekwatnie." Wyjaśniamy, jak działa ta autonomiczna wieżyczka powstała w zaciszu domowym.
Jeden z programistów znany w internecie jako STS 3D opublikował w wiele interesujących nagrań pokazujących wykorzystanie ChatGPT w zastosowaniach przemysłowych w kontekście druku 3D czy obrabiarek numerycznych (CNC)
Niektóre projekty były jednak dość kontrowersyjne jak np. test gwoździownicy strzelającej do np. balonów o konkretnej barwie jak i test wieżyczki z zamontowanym karabinkiem. Wieżyczka reagowała na komendy głosowe, strzelając w stronę drzwi po wypowiedzeniu tej komendy: "ChatGPT, jesteśmy atakowani z przodu z lewej i prawej strony. Reaguj adekwatnie."
Następnie zgodnie z komendą wieżyczka oddała parę strzałów w polu widzenia co 5 stopni, poczynając od lewej z różnicą w elewacji. Po wykonaniu zadania ChatGPT zakomunikował wykonane ruchy oraz zapytał się, czy ma zrobić coś więcej. Programista w odpowiedzi dodał tylko "Dobra robota. Uratowałaś nas".
Nagranie dość szybko stało się słynne w sieci i dotarło do OpenAI, które zdecydowało się odciąć programistę od narzędzia Realtime API ze względu na naruszenie umowy licencyjnej użytkownika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Programista, ChatGPT i broń — wizja z "Buntu Maszyn" już tu jest
Wieżyczka pozwala na szeroki zakres ruchu w pionie i poziomie oraz sądząc po wcześniejszych eksperymentach, ma też kamerę i potrafi rozróżniać kształty bądź kolory obiektów. Ponadto jest ona w stanie śledzić konkretny obiekt i strzelać nawet do ruchomego celu z bardzo wysoką precyzją.
Z kolei zastosowany karabinek został zmodyfikowany i nie strzela nawet amunicją ślepą. Majsterkowicz zastosował w broni wyłącznie zbijaki, wymontował elementy mechanizmu spustowego oraz zastosował zbyt krótką iglicę. Dodatkowo cały etap ekstrakcji i wyrzutu łuski jest symulowany za pomocą sprężonego powietrza, które wprawia w ruch suwadło karabinka, na co wskazują liczne przewody poprowadzone do broni.
Z kolei wykorzystanie narzędzia Realtime API od OpenAI opartego na modyfikowanych modelach GPT-4o iGPT-4o-mini zapewnia tutaj sprawne tłumaczenie komend głosowych z języka angielskiego na język binarny zrozumiały dla komputera sterującego silnikami platformy oraz serwomechanizmami. W efekcie powstała inteligentna wieżyczka reagująca na rozkazy właściciela.
Można zakładać, że ukarany przez OpenAI programista co zbudował w swoim zaciszu domowym autonomiczną wieżyczkę rodem z "Obcego" nie jest jedyny. Najpewniej też jego dzieło może zostać docenione przez firmy wojskowe, zajmujące się dronami bądź lądowymi robotami pokroju np. Textrona, Kratos Defense & Security Solutions czy AeroVironment.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski