Zorza polarna nad Polską? Może pojawić się już wkrótce
W poniedziałek 16 września ok. godziny 14 polskiego czasu może dojść do silnej burzy geomagnetycznej o sile G3, informuje serwis Nocne Niebo, powołując się na prognozy NASA oraz Space Weather Prediction Center (SWPC). Dodaje też, że jeśli burza będzie wystarczająco silna i potrwa kilka godzin, wówczas istnieje szansa, że nad Polską pojawi się zorza polarna.
16.09.2024 | aktual.: 16.09.2024 10:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prognozy dotyczące burzy geomagnetycznej o sile G3 mają związek z silnym rozbłyskiem słonecznym, do którego doszło w sobotę 14 września o godzinie 17:29 polskiego czasu. Jak wyjaśnia Nocne Niebo, pojawił się on w obszarze aktywnym 3825 Słońca, jego siła została oszacowana na poziomie X4-X5 i towarzyszył mu koronalny wyrzut masy.
Burza geomagnetyczna
Burza geomagnetyczna to zaburzenia powodowane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w czasie trwania rozbłysków. Wywołują one gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego, powodujące istotne zmiany w prądach, plazmie oraz polu magnetycznym otaczającym naszą planetę. Burze geomagnetyczne są odpowiedzialne za wiele efektów na Ziemi, zarówno wizualnych, jak i technologicznych, w tym zórz polarnych.
Zorza polarna, znana także jako aurora borealis, to spektakularne zjawisko świetlne, które powstaje w wyniku interakcji wiatrów słonecznych z gazami w górnych warstwach atmosfery Ziemi. Kiedy naładowane cząsteczki wyrzucone podczas burzy geomagnetycznej docierają do atmosfery, zderzają się z atomami tlenu i azotu, powodując emisję światła o różnych kolorach. Zielone i czerwone łuny powstają dzięki reakcjom z tlenem, natomiast niebieskie i fioletowe światło jest wynikiem interakcji z azotem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Istnieje szansa, że zorzę polarną zobaczymy już wkrótce nad Polską. Jak jednak podkreśla Nocne Niebo, muszą do tego zostać spełnione pewne warunki. "Jeżeli burza magnetyczna rozpocznie się zgodnie z prognozami, czyli około godziny 14 czasu polskiego, to żeby były szanse na zobaczenie zorzy polarnej, musi ona dotrwać (burza magnetyczna) do godzin wieczornych, kiedy to nad Polską zapanuje zmrok" - przekazał serwis.
Jak obserwować zorzę polarną w Polsce?
Najlepsze szanse na zaobserwowanie zorzy polarnej w Polsce występują podczas bezchmurnych, jasnych nocy, kiedy atmosfera jest czysta i pozbawiona zanieczyszczeń świetlnych. Najlepiej wybrać miejsca oddalone od miejskich świateł, takie jak Bieszczady, Tatry lub Pomorze. Warto również śledzić prognozy aktywności słonecznej oraz alerty dotyczące możliwości obserwacji zorzy. Choć Polska nie leży w naturalnym pasie zórz polarnych, silna burza geomagnetyczna może umożliwić ich obserwację na terenie naszego kraju, co zwiększa szanse na wyjątkowe widoki nocnego nieba.