Zobacz, jak SpaceX niszczy własną rakietę w teście NASA

Zobacz, jak SpaceX niszczy własną rakietę w teście NASA
Źródło zdjęć: © NASA
Bolesław Breczko

19.01.2020 15:05, aktual.: 19.01.2020 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SpaceX i NASA przeprowadzą test ucieczkowy kapsuły załogowej Dragon na wypadek awarii podczas przyszłych misji załogowych. Start rakiety zaplanowany jest na niedzielę 19 stycznia na godz. 16.00 polskiego czasu.

Test jest niezbędny przed pierwszą załogową misją kapsuły Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeśli zakończy się powodzeniem, NASA będzie mogła uniezależnić się od rosyjskich statków Sojuz, którymi do tej pory astronauci docierali na ISS. Zanim do tego dojdzie niezbędny jest test ucieczkowy.

Jego celem jest sprawdzenie, czy kapsuła Dragon może bezpiecznie oddzielić się od rakiety nośnej Falcon 9 w przypadku awarii i dostarczyć załogę z powrotem na ziemię.

SpaceX i NASA przeprowadzą test ucieczkowy Dragona

Rozpoczęcie testu jest zależne od warunków pogodowych - okno startowe rozpocznie się o 14.00 polskiego czasu w niedzielę. Rakieta Falcon 9 z kapsułą załogową Dragon, w której znajdować się będą czujniki oraz dwa manekiny, wystartuje z Centrum Kosmicznego NASA im. Kennedy'ego na Florydzie. 84 sekundy po starcie zostanie uruchomiona procedura awaryjnego przerwania misji.

Osiem silników SuperDraco rozpocznie pracę na około osiem sekund, oddzielając kapsułę Dragon od Falcona 9. Następnie kapsuła wzniesie się na maksymalnie 40 km z prędkością 2,3 prędkości dźwięku (czyli ok. 2800 km/h). Po 5 minutach Dragon opadnie na spadochronach do Oceanu Atlantyckiego ok. 35 km od wybrzeża Florydy, gdzie na "astronautów" będą czekały ekipy ratunkowe.

Test NASA i SpaceX już za chwilę

Falcon 9 nie powróci bezpiecznie na ziemię, jak ma to miejsce przy zwykłych lotach. Po usterce w rakiecie dojdzie do zapłonu i możliwe, że eksplozji. Relację z testu będzie można oglądać przez internet.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)