Zobacz jak 40 lat temu wyobrażano sobie komputer PC

Zobacz jak 40 lat temu wyobrażano sobie komputer PC

Zobacz jak 40 lat temu wyobrażano sobie komputer PC
Źródło zdjęć: © sloan.stanford.edu
13.12.2010 13:40, aktualizacja: 13.12.2010 14:58

Mało kto może zdawać sobie sprawę, iż podstawowe funkcje jakie oferują współczesne komputery opracowano ponad 40 lat temu. Na konferencji "Fall Joint Computer Conference", która odbyła się 9 grudnia 1968 r...

Historia komputerów sięga XIX wieku, kiedy to Anglik Charles Babbage skonstruował maszynę różnicową, będącą pewnego rodzaju kalkulatorem. Było to na długo przed erą elektroniki. Urządzenie napędzał silnik parowy i zapisywało wyniki na metalowej blaszce. Dziś Charles Babbage nazywany jest "ojcem komputerów". Jego koncepcyjny projekt maszyny analitycznej bez wątpienia przyczynił się do opracowania współczesnych komputerów.

Początkowo komputery tworzono wyłącznie na potrzeby wojska i nauki. Dopiero w późniejszym czasie pojawiły się one w naszych domach. Pierwsza generacja powstała w latach 194. - 1959. Wykorzystywała technikę lampową i charakteryzowała się sporymi rozmiarami, zbliżonymi do dużego pomieszczenia. Urządzenia te oferowały niewielką wydajność, a w dodatku były zawodne. Dane przechowywano na bębnach magnetycznych a programy wprowadzano do pamięci za pomocą dziurkowanych kart. Dopiero komputery trzeciej generacji, które powstawały w latach 1965 - 1970 budowane były już w oparciu o układy scalone. Posiadały już monitor oraz klawiaturę, jednak dane w dalszym ciągu wprowadzano przy pomocy drukowanych kart. Co ciekawe, w tamtych czasach istniał nawet zawód polegający na przepisywaniu programów na owe karty.

Maszyny te w niczym nie przypominały dzisiejszych PC. Jednak mało kto może zdawać sobie sprawę, iż podstawowe funkcje jakie oferują współczesne komputery opracowano już w tamtych czasach. Na konferencji "Fall Joint Computer Conference", która odbyła się 9 grudnia 196. r. w San Francisco, Douglas C. Engelbart wraz z grupą 17 naukowców z Instytutu Badawczego Stanforda zaprezentowali komputer z systemem NSL ("oN-Line System"), nad którym pracowali od 1962 roku. Urządzenie było projektowane specjalnie z myślą o zastosowaniach biurowych, a nie jak do tej pory naukowych. Komputer posiadał kineskopowy monitor i dwie klawiatury (podstawową i dodatkową - do wywoływania funkcji). W 90 minutowym wystąpieniu po raz pierwszy przedstawiono urządzenie wskazujące przypominające komputerową mysz i nie była to jedyna innowacja. Pokazano również:

- odsyłacze hipertekstowe, czyli współczesne linki na stronach WWW;
- metodę edycji tekstu WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get - To Co Widzisz Jest Tym Co Otrzymasz), pozwalającą uzyskać wynik w publikacji identyczny lub bardzo zbliżony do obrazu na ekranie;
- funkcje edycji tekstu: wytnij, kopiuj, wklej;
- funkcję wstawiania do tekstu obiektów takich jak hiperłącza czy grafika;
- model pracy grupowej na jednym dokumencie;
- możliwość pracy z wykorzystaniem wielu okien;
- wideokonferencje i wiele więcej.

Obraz
© Wideokonferencja (fot. sloan.stanford.edu)

Prezentacja Douglas C. Engelbart'a była na tyle innowacyjna, że do dziś wspominana jest w branży jako "matka wszystkich prezentacji". Powstała w oparciu o jakże popularne dziś slajdy. Warto zaznaczyć, że w tamtym czasie budowano dopiero pierwszą sieć rozległą Arpanet, będąca bezpośrednim przodkiem internetu, w którym hiperłącze jest podstawą WWW. To co dziś nazywane jest kursorem, w tamtym czasie było tzw. robakiem (ang. bug). Ponadto sam Engelbart zapytanie o pochodzenie nazwy komputerowej myszy odpowiedział: "Nie wiem czemu nazywamy to myszą. Tak jakoś wyszło i już tego nie zmienialiśmy". Instytut Badawczy Stanforda posiadał dwanaście komputerów z NSL. Maszyny te były wykorzystywane podczas codziennej pracy naukowców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)