Lepsze niż Google Earth. Ta mapa Ziemi pokaże, gdzie znajdowała się twoja miejscowość miliony lat temu

Lepsze niż Google Earth. Ta mapa Ziemi pokaże, gdzie znajdowała się twoja miejscowość miliony lat temu

Interaktywna mapa Ancient Earth Globe
Interaktywna mapa Ancient Earth Globe
Źródło zdjęć: © dinosaurpictures.org
02.09.2020 11:46

Zastanawiasz się, gdzie na Ziemi 500 mln lat temu leżało miejsce twojego zamieszkania? Teraz, dzięki interaktywnej mapie Ancient Earth Globe, masz odpowiedź na wyciągnięcie ręki.

Ziemia z jej znajomymi nam kontynentami oczywiście nie zawsze wyglądała tak jak teraz. Jej masy lądowe, kiedyś tworzące razem superkontynenty, pękały, oddalały się od siebie i wielokrotnie spotykały ponownie w ciągu 4,5 miliarda lat historii naszej planety. 

Dzięki mapie Ancient Earth Globe możemy prześledzić wędrówkę wybranych miejsc na przestrzeni ostatnich 750 mln lat. To oczywiście nie jest cała historia planety, ale obejmuje ona okres istnienia czterech superkontynentów - Pannotii, Gondwany Laurentii i Pangea.

Gdzie było twoje miasto, kiedy zwierzęta pojawiły się na lądzie?

Ancient Earth Globe łączy w sobie mapy paleogeograficzne opracowane w ramach projektu PALEOMAPS – kierowanego przez geologa i paleogeografa Christophera Scotesa – z danymi z GPlates, otwartego źródła danych geonaukowych.

Domyślnie po wejściu na stronę mapa pokazuje stan Ziemi 240 milionów lat temu – to okres środkowego triasu, kiedy na Ziemi dominowała Pangea, czyli ostatni superkontynent przed światem, jaki znamy. Oprócz ustawienia mapy na konkret okres możemy też wybrać z listy obok zjawisko, do którego dopasowana jest data – np. moment powstania pierwszych raf koralowych, zwierząt lądowych, dinozaurów, itd. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)