Znów gorąco na Syberii. Temperatura gruntu osiągnęła niepokojącą wartość
Badania wykazują, że zmiany klimatyczne wpływają od jakiegoś czasu na wzrost średnich temperatur na kole podbiegunowym. Z opublikowanych niedawno zdjęć satelitarnych wynika, że w okolicach miasta Wierchojańsk na Syberii temperatura gruntu osiągnęła 48 stopni Celsjusza.
23.06.2021 12:18
Anomalia została zauważona dzięki satelitom Copernicus Sentinel Europejskiej Agencji Kosmicznej. W innych miejscach na Syberii - miejscowości Goworowo i wsi Saskyłach – odnotowano kolejno temperatury gruntu na poziomie 43 i 37 stopni C. Są to najwyższe zaobserwowane tam wartości od 1936 roku.
Temperatura powietrza w samym Wierchojańsku, które zwykle jest jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi, wyniosła natomiast 30 stopni C. Gorący i suchy klimat staje się coraz poważniejszym problemem w Jakucji, gdzie tylko we wtorek wybuchły 64 pożary lasów.
Wpływ zmian klimatycznych
Wysokie temperatury na Syberii nie są nowym zjawiskiem. W ub.r. odnotowano w Wierchojańsku rekordową temperaturę powierza wynoszącą 38 stopni C. Gorąco było także w mieście Chatanga, gdzie słupki rtęci pokazały 25,5 stopnia C, bijąc dotychczasowy rekord o 12 stopni.
Anomalie w okolicach koła podbiegunowego mają związek ze zmianami klimatycznymi. Utrzymywanie się wysokich temperatur w Arktyce może mieć dalsze, poważne konsekwencje dla klimatu.
W wyniku topnienia wiecznej zmarzliny do atmosfery mogą zostać uwolnione duże ilości metanu oraz dwutlenku węgla. Oprócz tego może dojść do destabilizacji gruntu, co przekłada się z kolei na powstawanie osuwisk.