Znalezisko teleskopu Hubble'a może wyjaśnić zachowanie tajemniczej "dziewiątej planety"

Znalezisko teleskopu Hubble'a może wyjaśnić zachowanie tajemniczej "dziewiątej planety"

Grafika przedstawiająca dziewiątą planetę
Grafika przedstawiająca dziewiątą planetę
Źródło zdjęć: © NASA
Bolesław Breczko
28.12.2020 18:37, aktualizacja: 03.03.2022 00:57

Teleskop Hubble'a zidentyfikował dziwnie zachowującą się egzoplanetę, która może zachowywać się podobnie do nieuchwytnej "dziewiątej planety".

"Dziewiąta planeta" to hipoteza astronomiczna, która zakłada istnienie dodatkowej planety Układu Słonecznego okrążającego gwiazdę tak daleko, że do tej pory nie udało jej się zaobserwować. Istnienie dziewiątej planety miałoby tłumaczyć zachowanie i orbity ciał niebieskich znajdujących się daleko za Neptunem.

Kosmiczny teleskop Hubble'a zidentyfikował obiekt, który może pomóc wyjaśnić, a następnie znaleźć dziewiątą planetę. Jest to HD106906b, która została odkryta już wcześniej, w 2013 roku przez teleskop Magellana w Chile. Najnowsze obserwacje wykonane przy pomocy teleskopu Hubble'a z okresu 14 lat pozwoliły astronomom zdobyć wiedzę na temat orbity HD106906b.

Planeta znajduje się na orbicie układu podwójnego (złożonego z dwóch gwiazd) znajdującego się 336 lat świetlnych od Ziemi.

Astronomów zaciekawiła nietypowa orbita HD106906b. W stosunku do pierścienia skalnego, który uformował się wokół układu podwójnego, orbita planety jest ostro nachylona, wydłużona i oddalona. Według obecnej wiedzy planety danego układy mają zazwyczaj podobne orbity jeśli chodzi o ich nachylenie.

Hipoteza tłumacząca dziwaczne zachowania HD106906b jest następująca: Planeta powstała dużo bliżej centrum układu i była do niego przyciągana przez orbitujące wokół siebie dwie gwiazdy. Następnie, gdy planeta zbliżyła się znacznie, wirujące gwiazdy "wyrzuciły ją" prawie całkowicie poza swój system oddziaływania grawitacyjnego. Przed wyrzuceniem w przestrzeń kosmiczną HD106906b powstrzymała blisko przelatująca gwiazda, która ustabilizowała planetę na obecnej orbicie.

Jeśli taki kosmiczny zbieg okoliczności faktycznie miał miejsce w przypadku HD106906b, to równie dobrze mógłby zdarzyć się w Układzie Słonecznym i być odpowiedzialnym za zatrzymanie dziewiątej planety na orbicie Słońca.

Zagłosuj na laptop gamingowy roku i wygrywaj nagrody:

Zobacz także:
LAPTOP GAMINGOWY ROKU
LAPTOP GAMINGOWY ROKU

Dopóki dziewiątej planety nie uda się zaobserwować, to teoria o jej istnieniu pozostaje tylko hipotezą. Astronomowie mają nadzieję, że zagadkę pozwoli rozwiązać teleskop Jamesa Webba, który ma zostać wystrzelony w kosmos w 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)