Znajdziesz go w mydłach, pastach do zębów i szamponach. Może zaburzać układ nerwowy

Znajdziesz go w mydłach, pastach do zębów i szamponach. Może zaburzać układ nerwowy

Znajdziesz go w mydłach, pastach do zębów i szamponach. Może zaburzać układ nerwowy
Źródło zdjęć: © Pixabay
27.07.2020 12:39, aktualizacja: 28.07.2020 15:35

Triklosan w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie neuronów kory mózgowej – informuje Nauka w Polsce PAP za Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Związek ten jest stosowany jako dodatek do produktów higieny osobistej, takich jak mydła, pasty do zębów czy szampony do włosów.

Zaburzenia układu nerwowego wywołane tym związkiem, zostało zbadane przez prof. dr hab. Anna Wójtowicz z UR.

Naukowczyni podkreśliła, że jak na razie żaden inny zespół badawczy na świecie nie podjął się tego tematu, mimo że wcześniej wykryto obecność triklosanu w mózgu ludzi i zwierząt.

Triklosan i ftalany do skreślenia

– Triklosan jest obecny na rynku pod 15 nazwami, m.in. jako Irgasan, Microban czyCloxifenolum. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze i dlatego stosuje się go w środkach higieny osobistej – wyjaśniła PAP prof. Wójtowicz.

Badaczka nadmieniła też, że triklosanu używa się również w "produktach takich jak deski do cięcia produktów spożywczych, sprzęt sportowy, ubrania, zabawki, meble, a nawet papier". Jej zdaniem, wyniki badań mogą stać się uzasadnieniem dla wprowadzenia zakazu stosowania tego związku w wymienionych produktach.

Prof. Wójtowicz zajęła się także przeanalizowaniem wpływu ftalanów. To związki stosowane przy produkcji m.in. farb, lakierów, sylikonów oraz plastików o znacznej elastyczności. Związki te łatwo przedostają się do pokarmów o dużej zawartości tłuszczów, a ich oddziaływanie na zdrowie jest podobnie negatywne jak triklosanu.

Badania przeprowadzono na komórkach in vitro i myszach.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)