Trwa ładowanie...
d1zpojm

Diabetolog: zakażmy cukru. Nie jest nam potrzebny

Diabetolog prof. Leszek Czupryniak z WUM stwierdził w rozmowie z PAP, że "Cukier w diecie nie jest nam potrzebny, sprzyja jedynie otyłości, powinien być nawet zakazany". Według eksperta powinno się go opodatkować nawet bardziej niż alkohol.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cukier przyczynia się do otyłości, a więc pośrednio może powodować cukrzycę.
Cukier przyczynia się do otyłości, a więc pośrednio może powodować cukrzycę. (Pixabay)
d1zpojm

Jak informuje PAP, podatek cukrowy był jednym z głównych tematów kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego, który niedawno odbył się online.

Z badań i opinii ekspertów wynikać ma, że taki podatek może przyczynić się do zmniejszenia spożycia cukru, jeśli zostanie odpowiednio wprowadzony. Natomiast, jak mówi ekspert, mniejsze spożycie cukru, to mniejsze ryzyko otyłości, więc pośrednio i cukrzycy.

– To nie jest tak, że większe spożycie cukru powoduje cukrzycę, od cukierków nie dostaje się cukrzycy. Większe spożycie cukru sprzyja otyłości, a cukrzyca jest jej najpoważniejszym powikłaniem – powiedział prof. Czupryniak.

d1zpojm

Czytaj też: Spożywamy coraz więcej cukru. Powodem są nie tylko słodycze

"Bierzmy przykład z oświadczeń innych krajów"

Jak stwierdza profesor, doświadczenia innych krajów pokazują, że podatek cukrowy zmniejsza spożycie napojów słodzonych, co w dłuższym okresie powinno przyczynić się do zmniejszenia otyłości i jej powikłań, w tym cukrzycy. Dodatkowo wiadomo też, że im podatek jest wyższy, tym spożycie napojów słodzonych jest mniejsze.

Przykładem może być Meksyk, gdzie 70 proc. mieszkańców ma nadwagę lub jest otyłych. W kraju tym podwyższenie ceny napojów słodzonych o 10 proc. może w 2030 r. zmniejszyć liczbę osób z nadwagą lub otyłością 0,5 mln, a 20 lat później o 1,5.

d1zpojm

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już w maju 2014 r. zarekomendowała politykę fiskalną jako skuteczne narzędzie zmieniania diety społeczeństwa, w celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Otyłość i cukrzyca to główne czynniki ryzyka takich chorób.

Czytaj też: "Menelowe plus". Problem, który gubi wielu Polaków

d1zpojm

Podziel się opinią

Share

d1zpojm

d1zpojm
Więcej tematów