Zmodernizowany "Biały Łabędź". Putin podziwiał Tu‑160M w Kazaniu
Rosyjskie, propagandowe źródła donoszą o wizycie Władimira Putina w Kazańskich Zakładach Lotniczych im. S. P. Gorbunowa, gdzie powstają m.in. bombowce strategiczne Tu-22M3 i Tu-160M. Serwis Defence Blog zwraca uwagę, że Putin oglądał cztery głęboko zmodernizowane strategiczne samoloty bombowe Tu-160M. Wyjaśniamy, co wiadomo o tych maszynach.
22.02.2024 | aktual.: 22.02.2024 11:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak wyjaśnia Defence Blog, bombowce Tu-160M, które Putin oglądał w Kazańskich Zakładach Lotniczych to dwie maszyny po zakończonej modernizacji i dwie stworzone z radzieckich zapasów, które opuściły linie montażowe w 2022 r., ale nadal nie zostały przekazane Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej. Tak przynajmniej sugeruje nagranie opublikowane po wizycie rosyjskiego przywódcy w fabryce.
Serwis zwraca również uwagę, że Kazańskie Zakłady Lotnicze, według Rosjan, zatrudniają obecnie ok. 8500 osób. Jeśli okazałoby się to prawdą, KAZ byłby jednym z największych przedsiębiorstw rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Defence Blog informuje jednocześnie, że według rosyjskich oficjeli fabryka samolotów w Kazaniu dopiero przygotowuje się do rozpoczęcia masowej produkcji Tu-160M. Maszyny te w przyszłości mają wzmocnić możliwości rosyjskiego lotnictwa strategicznego, które bazuje obecnie na bombowcach Tu-95MS i podstawowej wersji Tu-160.
Tu-160M ma na nowo podbijać przestworza
Jak już informowaliśmy, Rosja uruchomiła program wznowienia produkcji bombowców strategicznych Tupolew Tu-160 (w kodzie NATO: Blackjack) za sprawą decyzji Władimira Putina. Pierwsze doniesienia o planowanej produkcji się w maju 2015 r. Kreml przekazywał wówczas, że powstanie do 50 nowych Tu-160. W styczniu 2018 r. podpisano pierwszy kontrakt na budowę 10 bombowców Tu-160M, które mają być dostarczone do końca 2027 r. Jednocześnie trwają prace modernizacyjne istniejącej floty Tu-160 do najnowszej wersji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto przypomnieć, że pierwowzór Tu-160M, czyli bombowiec strategiczny Tu-160, nazywany przez pilotów "Białym Łabędziem" ze względu na malowanie i konstrukcję, to rosyjski naddźwiękowy samolot o zmiennej geometrii skrzydeł, który uznaje się za najcięższy naddźwiękowy samolot wojskowy na świecie. Jego produkcja oficjalnie zakończyła się w 1994 r., ale maszyny nadal są wykorzystywane przez Rosjan. Tu-160 ma długość ok. 55 m, wysokość ponad 13 m i rozpiętość skrzydeł wynoszącą 35,6 m. Bombowiec może przenosić 28 800 kg i latać z prędkością sięgającą 2200 km/h.
W 2022 r. Jurij Slyusar, dyrektor generalny United Aircraft Corporation (UAC) zaznaczał, że nowo zbudowany bombowiec strategiczny Tu-160M został zmodernizowany w 80 proc. Jak wyjaśniał, wprowadzone zmiany dotyczą głównie zamontowanych w maszynie systemów oraz jej wyposażenia, w tym możliwości przenoszenia broni. W lipcu 2023 r. Rostec ogłosił natomiast, że Tu-160M został wyposażony w zaawansowane systemy uzbrojenia i walki radioelektronicznej oraz pokładowy sprzęt radioelektroniczny oparty na najnowocześniejszej technologii.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski