Zmodernizowane rosyjskie "niedźwiedzie". Tu‑95MSM mogą atakować jeszcze dalej
Rosyjska korporacja państwowa Rostec kontynuuje modernizację strategicznego bombowca Tu-95MSM, wdrażając wnioski z bieżącej "Specjalnej Operacji Wojskowej", jak donoszą rosyjskie źródła. Siergiej Czemiezow, szef Rostecu, przekazał, że nowa wersja bombowca znacząco zwiększyła swoje możliwości bojowe, szczególnie w zakresie użycia uzbrojenia dalekiego zasięgu, w tym pocisków manewrujących.
Jak przypomina serwis Army Recognition, Tu-95MSM to szczytowe osiągnięcie w unowocześnianiu jednego z najbardziej rozpoznawalnych bombowców strategicznych Rosji. Tu-95 (w kodzie NATO Bear - pol. Niedźwiedź) od ponad 70 lat pozostające w służbie, pierwotnie zostały zaprojektowane jako system przenoszenia broni nuklearnej, obecnie zostały przekształcone w platformę dostosowaną do współczesnych wymagań pola walki, łącząc zaawansowaną technologię z wysoką elastycznością operacyjną.
Rosjanie modernizują "Niedźwiedzie"
Kluczową zmianą, którą Rosjanie wprowadzili w bombowcach Tu-95MSM, jest zdolność do przenoszenia pocisków manewrujących dalekiego zasięgu, takich jak Ch-101 oraz jego nuklearna wersja Ch-102, mogących razić cele oddalone nawet o 5500 km. Jak wyjaśnia Army Recognition, taki zasięg pozwala bombowcowi działać z głębi terytorium Rosji, unikając zagrożeń ze strony wrogiej obrony przeciwlotniczej. W praktyce oznacza to, że nie musi udawać się na wrogie terytorium, aby przeprowadzić atak.
Modernizacja objęła także awionikę, nawigację, systemy łączności i zarządzania misjami, co według Rosjan zwiększa precyzję planowania i wykonania operacji. Zintegrowano również nowoczesne systemy walki elektronicznej i obronne, które podnoszą zdolność przetrwania bombowca w trudnych warunkach bojowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Ma prawie 100 lat i wciąż jest na topie. Co z tą telewizją? - Historie Jutra napędza PLAY #3
Modernizacja, polegająca głównie na integracji nowych typów pocisków, jak również na utrzymaniu w stanie operacyjnym starych systemów, wymaga ogromnych nakładów finansowych i modyfikacji z myślą o unikaniu potencjalnych zagrożeń w powietrzu.
Choć Rosjanie rzadko wykorzystują te bombowce w operacjach bojowych, ich rola w demonstracjach siły pozostaje kluczowa. Bombowce Tu-95MSM są cenione za zdolność do długodystansowych lotów i przenoszenia ciężkich ładunków, w tym pocisków z głowicami jądrowymi. Te cechy czynią je istotnym elementem rosyjskiej strategii odstraszania. W świetle niedoborów technologicznych i finansowych, przyszłość Tu-95MSM będzie zależała od możliwości modernizacji oraz rozwoju nowych technologii dla nowszych modeli, które mogłyby w przyszłości zastąpić te wiekowe maszyny. W obecnej sytuacji ekonomicznej i politycznej Rosji, decyzje te będą miały strategiczny wpływ na kształt rosyjskiego arsenału lotniczego w najbliższych latach.