Zmiany granicy państwowej w Alpach. Powód może niektórych zaskoczyć
Jak podaje portal BBC News, władze Szwajcarii i Włoch zmienią przebieg granicy między tymi państwami w Alpach. Decyzja została wymuszona przez ocieplanie się klimatu, które wpływa na topnienie alpejskich lodowców.
01.10.2024 18:02
Granica między Szwajcarią a Włochami w wielu miejscach wyznaczona jest przez naturalne formacje, takie jak grzbiety lodowców czy strefy powyżej linii wiecznego śniegu. Niemniej, topniejące lodowce spowodowały przesunięcia tych formacji, co z kolei skłoniło oba kraje do konieczności ponownego ustalenia granicy i podjęcia odpowiednich działań.
Zmiana granic Szwajcarii i Włoch w Alpach
Z ustaleń BBC News wynika, że zmiana granicy będzie dotyczyć kilku okolic - Plateau Rosa, Rifugio Carrel oraz Gobba di Rollin. Są to rejony położone blisko jednego z najwyższych szczytów w Europie, Matterhorn (4478 m n.p.m.), gdzie zlokalizowane są liczne popularne ośrodki narciarskie.
Szwajcarski rząd ogłosił już, że nowe wyznaczenia granicy będą uwzględniały gospodarcze interesy obu państw. Zgodnie z informacjami podanymi przez władze szwajcarskie, we Włoszech proces zatwierdzania porozumienia dotyczącego zmiany granicy ciągle trwa, a dokument zostanie upubliczniony po jego podpisaniu. Aktualizacja granicy ma umożliwić jednoznaczne określenie odpowiedzialności za ochronę poszczególnych obszarów naturalnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ocieplenie klimatu coraz mocniej widoczne
Ostatnie statystyki wykazały, że w ciągu 2023 roku lodowce w Szwajcarii straciły 4 proc. swojej objętości, co jest drugą najwyższą wartością w historii. Rekordowe topnienie wynoszące 6 proc. objętości szwajcarskich lodowców przyniósł rok 2022.
Szwajcarska Sieć Monitorowania Lodowców (Glamos) utrzymuje, że rekordowe topnienie lodowców było wynikiem wyjątkowo ciepłych okresów letnich oraz niskich opadów śniegu zimą. Naukowcy wskazują, że jeśli taka pogoda się utrzyma, proces ten będzie przyspieszał. Rok temu Glamos ostrzegł, iż przy obecnym tempie topnienia lodowców w Szwajcarii mało prawdopodobne jest zahamowanie tego procesu. Eksperci alarmują, że największy lodowiec Alp, Aletsch, może zniknąć w ciągu jednego pokolenia, jeśli nie zostanie zmniejszona emisja gazów cieplarnianych.
W ostatnich latach topniejące i kurczące się lodowce w Alpach odsłoniły ciała kilku wspinaczy oraz szczątki samolotu, który rozbił się w 1968 r.