Zmiana czasu letniego na zimowy 2020. Polacy nie chcą przestawiać zegarków

Zmiana czasu letniego na zimowy 2020. Polacy nie chcą przestawiać zegarków

Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu 2020
Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu 2020
Źródło zdjęć: © Pexels
05.10.2020 19:31, aktualizacja: 01.03.2022 14:05

Dyskusja o zmianie czasu w Europie trwa od lat, ale najnowsze badania pokazują, że większość Polaków ma sprecyzowane poglądy. Większość z nas nie chce przestawiać zegarków, ale niestety w tym miesiącu czeka nas zmiana czasu letniego na zimowy.

Kiedy przestawiamy zegarki? Najbliższa zmiana czasu będzie mieć miejsce już w nocy z 24 na 25 października. Tradycyjnie zmiana z czasu letniego na zimowy następuje w ostatni weekend października, ale być może będzie to już ostatni raz, kiedy cofamy zegarki o godzinę. 

Zmiana czasu na zimowy oznacza, że przestawiamy zegarki z 3:00 na 2:00, czyli śpimy o godzinę dłużej. W marcu z kolei wracamy do czasu letniego - wtedy przestawiam zegarki o godzinę do przodu. Zmiana czasu w marcu będzie mieć miejsce w ostatni weekend miesiąca, czyli w nocy z 27 na 28 marca. 

Polacy nie chcą zmiany czasu

W Unii Europejskiej dyskusja na temat zmiany czasu trwa od kilku lat, ale wciąż brakuje prawomocnych ustaleń. Tymczasem, jak wynika z badania panelu Ariadna, na które powołuje się PAP, "dwie trzecie Polaków ma jednak dość zmiany czasu i chciałoby z niej zrezygnować".

Jak podaje "Gazeta Polska", Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje, zbierając 4,6 mln odpowiedzi, z czego ponad 80 proc. było za zniesieniem zmiany czasu. Podobnie na tę kwestię zapatrują się Polacy, z których większość opowiada się za pozostawieniem czasu letniego. Zmiana czasu pierwotnie została wprowadzona, by oszczędzić na świecach, a teraz jej zwolennicy mówią o oszczędzaniu energii elektrycznej. W praktyce jednak zdaje się nie mieć to sensu.

- Zimowa zmiana czasu skraca czas trwania szczytu wieczornego i tu możemy mówić o zmniejszeniu zużycia energii. Jednak w trakcie wiosennej zmiany wykonujemy ruch dokładnie przeciwny. Zatem w skali roku zmiana czasu nie ma wpływu na istotne oszczędności w konsumpcji energii elektrycznej - wyjaśniła Beata Jarosz-Dziekanowska, rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych dla PAP.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)