Zmiana czasu 2020 na letni nie taka zła. Oto zalety przestawienia wskazówek zegara

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w ostatni weekend marca. Przeciwnicy takiego rozwiązania już teraz narzekają, że godzina mniej snu rozreguluje ich zegar biologiczny. Zapewniamy, że przestawienie minutowej wskazówki o 360 stopni ma swoje zalety.

Zmiana czasu 2020 na letni nie taka zła. Oto zalety przestawienia wskazówek zegara
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

05.03.2020 15:53

Zmiana czasu nadal obowiązuje, choć od kilku lat trwają debaty nad tym, aby została zniesiona. Do tej pory nie zapadła żadna konkretna decyzja w tej sprawie, dlatego wciąż dwa razy w roku musimy przestawiać zegarki. Po raz kolejny zrobimy to w ostatni weekend marca. Dokładnie z soboty (28.03) na niedzielę (29.03) przestawimy wskazówki zegara o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00).

Zmiany czasu na letni wciąż obawia się wielu naszych rodaków. Mimo, że dojdzie do niej dopiero za trzy tygodnie, przeciwnicy owego rozwiązania już teraz narzekają, że godzina snu mniej rozreguluje ich zegar biologiczny. Po zmianie czasu osoby te skarzą się głównie na zaburzenia snu, bóle głowy, podwyższenie ciśnienia oraz ogólne rozdrażnienie.

Jak wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii pod koniec 2018 roku, przeważająca większość Polaków jest za rezygnacją z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu oraz za przejściem na czas letni środkowoeuropejski. Nic dziwnego - zalet mu nie brakuje.

Zmiana czasu 2020 na letni. Zalety

  • Główną zaletą zmiany czasu na letni jest przede wszystkim oszczędność energii spowodowana efektywnym wykorzystywaniem światła słonecznego. Mniejsze zużycie oświetlenia (głównie wieczorami) z pewnością pozytywnie odbije się na zawartości naszych portfeli.
  • Zwolennicy czasu letniego jako plus wymieniają również wzrost bezpieczeństwa na drogach. Lepsza widoczność na trasie pozytywnie wpływa na podróżujących kierowców, co w dużym stopniu przyczynia się do zmniejszenia ilości wypadków.
  • Dłuższy dzień to także większe bezpieczeństwo podczas powrotu z pracy i szkoły. Złodzieje dokonują napadów głównie po zmroku. Podczas długiego dnia ciężej popełnić im przestępstwo, gdyż po ulicach spaceruje sporo ludzi, którzy mogą udaremnić ich złe zamiary.
  • Większa ilość światła słonecznego jest korzystna dla sprzedaży, turystyki i wypoczynku.
  • Czas letni sprzyja sportowi i rekreacji. Szybszy świt i przenikające przez okno promienie słoneczne są dobrą motywacją do porannego treningu. Dłuższy dzień sprawia, że również po powrocie z pracy i szkoły Polacy chętnie udają się na rower, boisko czy spacer.

Zmiana czasu w Polsce po raz pierwszy została wprowadzona w 1919 roku. Nieprzerwanie obowiązuje zaś od 1977 r. Do 1995 roku czas zimowy rozpoczynał się w ostatnią niedzielę września, a kończył tak jak obecnie - w ostatnią niedzielę marca.

wiadomościzmiana czasuczas letni
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)