Zmasowane ataki Izraela na Syrię. Mają jasny cel
Siły Obronne Izraela twierdzą, że zniszczyły już większość systemów przeciwlotniczych, które należały do reżimu Baszara al-Asada. W zmasowanych atakach lotniczych za cele obierano również syryjskie fabryki broni, miejsca produkcji broni chemicznej, a także samoloty i okręty wojenne.
Zdaniem izraelskiego dowództwa, broń z tego pogrążonego w chaosie kraju, która nie zostanie zniszczona, może trafić do libańskiego Hezbollahu. Z oficjalnego komunikatu wynika, że izraelskie siły powietrzne zlikwidowały w Syrii ok. 85 procent systemów obrony powietrznej obalonego reżimu Asada, w tym 107 komponentów obrony oraz 47 radarów.
Izrael niszczy syryjskie systemy przeciwlotnicze
Zaatakowane i zniszczone zostały m.in. rosyjskie systemy Buk i Pancyr-S1, które były uznawane za istotne wyzwanie dla izraelskiego lotnictwa. Jak podano w komunikacie, syryjska obrona przeciwlotnicza była jedną z najsilniejszych w regionie, a jej neutralizacja stanowi znaczące osiągnięcie dla sił izraelskich.
Pancyr-S1 (SA-22 Greyhound w kodzie NATO) są jedną z najnowocześniejszych tego typu broni na świecie. To systemy przeciwlotnicze, które zaczęły wchodzić do służby dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. W ich ramach wykorzystuje się pociski rakietowe 57E6 lub 57E6-E, które umożliwiają neutralizowanie celów znajdujących się w odległości do 20 km i poruszających się na pułapie do 15 km.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na celowniku również syryjskie lotnictwo
Zmasowana kampania bombardowań prowadzona przez Izrael, która rozpoczęła się kilka godzin po upadku Asada, obejmowała syryjskie bazy lotnicze, magazyny broni, fabryki oraz miejsca produkcji broni chemicznej.
W wyniku tej ofensywy zniszczono również znaczą część syryjskiego lotnictwa. Potwierdzone straty obejmują m.in. 27 myśliwców, w tym Su-22 i Su-24, oraz 24 śmigłowce. Ponadto izraelska marynarka poinformowała o zatopieniu 15 syryjskich okrętów wojennych.
Szefowie izraelskiej armii ocenili, że jeszcze nie udało się zniszczyć całkowicie potencjału militarnego reżimu Asada. Zaznaczyli, że istnieje realne zagrożenie, iż wspierana przez Iran organizacja Hezbollah spróbuje przejąć wszelkie dostępne nowoczesne uzbrojenie. Aby zapobiec takim działaniom, izraelskie lotnictwo przeprowadziło bombardowania większości przejść granicznych między Syrią a Libanem, pozostawiając jedno otwarte. Równocześnie armia izraelska nieustannie monitoruje zbombardowane tereny, aby upewnić się, że Hezbollah nie będzie próbował ponownie ich wykorzystać, o czym informował portal Times of Israel.