"Złoty wodór" poszukiwany. Technologia nadciąga z pomocą
Naukowcy z Ohio State University w USA opracowali system sztucznej inteligencji, który ma pomóc w poszukiwaniu złóż "złotego wodoru". Ten termin odnosi się do naturalnie występującego wodoru, który jest ukryty w podziemnych złożach.
18.12.2023 08:25
"Złoty wodór" jest szczególnie cenny, ponieważ nie wymaga zużycia energii do jego produkcji - wystarczy go wydobyć. Złoża tego rodzaju, jak ustalono, występują w niektórych miejscach na niskim poziomie nad poziomem morza. Znaleziono je na przykład we Francji, USA, Mali, Namibii, Brazylii i Rosji.
Ostatnie odkrycia sugerują, że złóż tych jest znacznie więcej, niż początkowo sądzono. Zwykle znajdują się one w specyficznych półkolistych lub owalnych zagłębieniach, które mogą być ukryte pod różnymi typami terenu.
Sztuczna inteligencja pomoże szukać "złotego wodoru"
Twórcy nowego, inteligentnego systemu przeszkolili go na podstawie informacji, w tym zdjęć satelitarnych, dotyczących już znanych złóż w różnych częściach świata. Według nich, SI jest w stanie zidentyfikować charakterystyczne cechy terenu, które wskazują na obecność takich złóż.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Wodór to bardzo atrakcyjne źródło energii – mówi profesor Joachim Moortgat, główny autor projektu, który został przedstawiony podczas corocznej konferencji American Geophysical Union. – Podczas spalania wodoru powstaje tylko woda. W przeciwieństwie do energii z farm wiatrowych czy solarnych, wodór może być przechowywany i transportowany, co oznacza, że może być wykorzystywany przez wszystkie gałęzie przemysłu – dodaje naukowiec.
Zespół naukowców wyjaśnia, że wolny wodór ciągle powstaje w skorupie ziemskiej, co teoretycznie mogłoby zrewolucjonizować dostęp do energii, która nie generuje emisji gazów cieplarnianych.
Trudności i potencjalne rozwiązania
– Jednym z powodów, dla których trudno jest znaleźć wodór, jest to, że prawdopodobnie występuje on w innych formacjach geologicznych i lokalizacjach, niż ropa czy gaz. Jednak dzięki narzędziom opartym na SI, które opracowaliśmy, możemy tworzyć mapy wszystkich zagłębień, w których może występować – wyjaśnia profesor Moortgat.
Naukowcy przewidują, że zanim podziemne złoża wodoru będą mogły być wykorzystane, minie jeszcze co najmniej kilka lat. Teraz, jak twierdzą, kluczowe jest zrozumienie natury podziemnych struktur, które przechowują wodór. Kolejne odkrycia w tym obszarze pozwolą na dalsze udoskonalenie systemu poszukiwawczego opartego na SI.