Zjadali siebie nawzajem. Zaskakujące fakty o przodkach ludzi
Nacięcia na kościach ewolucyjnych krewniaków człowieka wskazują, że w odległej przeszłości nasi przodkowie zjadali siebie nawzajem. Tak wynika z badania, którego rezultaty zostały opublikowane na łamach czasopisma Scientific Reports.
04.07.2023 | aktual.: 05.07.2023 18:09
Ślady nacięć na kości nogi należącej do prehistorycznego krewniaka człowieka współczesnego zostały wykonane przez kamienne narzędzia i mogą być dowodem na kanibalizm. Zdaniem badaczy byłyby to najstarsze ślady kanibalizmu u bliskich ewolucyjnie krewniaków człowieka współczesnego. Badania prowadził zespół ze Smithsonian's National Museum of Natural History w Stanach Zjednoczonych.
Naukowcy opisują dziewięć nacięć na kości sprzed 1,45 mln lat znalezionej w północnej Kenii. Kość należała do ewolucyjnego krewniaka człowieka współczesnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kanibalizm wśród przodków człowieka
Analiza modelu 3D powierzchni skamieniałości wykazała, że ślady nacięć były identyczne, jak w przypadku zastosowania kamiennych narzędzi.
Kierowniczka badań, Briana Pobiner, natknęła się na kość w zbiorach Muzeum Narodowego w Nairobi w Kenii. Szukała świadectw na temat prehistorycznych drapieżników, które mogły polować i zjadać prehistorycznych krewniaków ludzi.
Badaczka zrobiła odciski nacięć i wysłała je współautorowi badań, Michaelowi Pante z Uniwersytetu Kolorado. Nie podała mu jednak żadnych dalszych szczegółów, prosząc jedynie o przeanalizowanie śladów.
Pante wykonał skany 3D i porównał kształt śladów z bazą danych 898 pojedynczych śladów zębów, nacięć i złamań, utworzonych w kontrolowanych eksperymentach. Analiza wykazała, że 9 z 11 znaków to uszkodzenia zadane przez kamienne narzędzia.
Skamieniałość była pierwotnie zidentyfikowana jako Australopithecus boisei, następnie jako Homo erectus. Dzisiaj jednak eksperci uważają, że jest za mało danych, żeby jednoznacznie określić, do którego gatunku krewniaków człowieka można przypisać skamieniałość.
Pobiner zauważyła w trakcie swoich badań, że ślady na badanych kościach "od razu wyglądały na rzeź". Nie było wśród nich śladów ugryzień wymarłych dziś bestii. Dalsze badania potwierdziły, że krewni człowieka mogli być kanibalami.
Dodatkowo zidentyfikowano, że ślady nacięć występowały w dobrym miejscu, aby z łatwością oddzielić od kości kawałek mięsa. Ręka prehistorycznego oprawcy dzierżąca kamień musiała być ułożona w ten sposób, że każde kolejne cięcie było możliwe bez zmiany uchwytu.