Zima trzydziestolecia w Polsce. Synoptycy ostrzegają: nawet 20 stopni na minusie

Zima trzydziestolecia w Polsce. Synoptycy ostrzegają: nawet 20 stopni na minusie

Zima trzydziestolecia w Polsce. Synoptycy ostrzegają: nawet 20 stopni na minusie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
06.11.2019 15:10

Polskę czeka "zima trzydziestolecia". Synoptycy ostrzegają przed ostrym mrozem i obfitymi opadami śniegu. W grudniu nad Europę dotrze lodowate powietrze, za sprawą którego temperatura spadnie nawet do minus 20 stopni.

Zagraniczni synoptycy nie mają wątpliwości - czeka nas najsurowsza zima od trzydziestu lat. Meteorolodzy już teraz apelują do mieszkańców Europy o odpowiednie przygotowanie się na niezwykle mroźne miesiące. Pierwsze obfite opady śniegu mogą pojawić się w Polsce jeszcze w listopadzie, a pod koniec roku temperatura może spaść nawet do minus 20 stopni.

W grudniu nad Europę ma dotrzeć lodowate powietrze znad Syberii. Chociaż największe mrozy odczują mieszkańcy Rosji i Ukrainy, to syberyjskie powietrze dotrze także do wschodniej części Polski. Według amerykańskich i brytyjskich meteorologów, ostatni miesiąc 2019 roku przyniesie prawdziwe załamanie pogody. Na wyższe temperatury będziemy musieli poczekać aż do lutego.

Meteorolodzy porównują zbliżającą się zimę do tej z 2009 roku. To właśnie 10 lat temu, w Niemczech padł rekord najchłodniejszej nocy. Inni eksperci uważają, że z nadchodzącymi mrozami może się równać tylko kilka sezonów zimowych od 1950 roku. Wszystko wskazuje więc na to, że czeka nas "zima trzydziestolecia".

Pogoda na początek listopada

Początek listopada minie pod znakiem pogody niżowej. Dominować będzie zachmurzenie, miejscami pojawią się również opady deszczu. Temperatura będzie stopniowo spadać. W drugiej połowie tego tygodnia możemy spodziewać się radykalnego ochłodzenia (między 10 a 12 st.C). Najzimniej będzie w weekend, gdzie temperatura w środku dnia nie powinna przekroczyć 8 stopni Celsjusza.

Informacje pogodowe na bieżąco możecie śledzić w serwisie Pogoda WP.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)