Ziemia zbliżyła się do czarnej dziury. Wcześniejsze obliczenia były błędne
W centrum naszej galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura o nazwie Sagittarius A*. Według ostatnich obliczeń okazuje się, że znajduje się o 2000 lat świetlnych bliżej nas, niż dotąd sądzono. Ta różnica jednak wiele nie zmienia.
Sagittarius A* to supermasywna czarna dziura. Znajduje się w samym centrum Drogi Mlecznej, a jej masa jest równa masie 4 miliardów Słońc. Przez wiele lat sądzono, że znajdujemy się 27700 lat świetlnych od niej. Były to dane pochodzące jeszcze z 1985 roku. W ubiegłym roku tą odległość pozwolił skrócić projekt GRAVITY, i wówczas mówiono już o 26673 latach świetlnych.
Ziemia znajduje się znacznie bliżej centrum Drogi Mlecznej - udowadniają Japończycy
Najnowsze pomiary pozwoliły stwierdzić, że Ziemia znajduje się jeszcze bliżej czarnej dziury Sagittarius A*. Według aktualnej wiedzy, ten dystans wynosi 25800 lat świetlnych. Odkryto także, że prędkość orbitalna Układu Słonecznego jest większa i wynosi 227 km/h, a nie jak dotąd sądzono 220 km/h.
Takie pomiary udało się uzyskać dzięki japońskiemu projektowi radioastronomicznemu VERA. W ciągu ostatnich 15 lat, bez przerwy zbierano dane, stosując tak zwaną technikę interferometrii. Po połączeniu informacji zebranych przez wszystkie japońskie teleskopy, oraz wiedzy uzyskanej przez pozostałe projekty, stworzono najdokładniejszą mapę Drogi Mlecznej.
Na jej podstawie udało się uzyskać nowe dane, między innymi na temat odległości między Ziemią a centrum galaktyki. Sama zmiana nie wydaje się zbyt duża, ale ma wpływ na pomiary całej aktywności wokół Sagittarius A*. Niewykluczone, że wkrótce zakładana odległość znowu się zmieni. VERA ma wkrótce podjąć nową współpracę z East Asian VLBI Network, co zaowocuje zwiększeniem liczby teleskopów biorących udział w projekcie, czyli lepszą dokładnością modelu.