Ziemia ma drugi księżyc. Niesamowite odkrycie polskiego astronoma

Ziemia ma drugi księżyc. Niesamowite odkrycie polskiego astronoma
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Strozyk/REPORTER
Karolina Modzelewska

27.02.2020 17:20

Astronomowie z Catalina Sky Survey w Tuscon w Arizonie zauważyli, że wokół Ziemi krążą dwa księżyce. Jeden z nich to naturalny satelita naszego globu, a drugi to tymczasowym mini księżyc o nazwie 2020 CD3. Jednym z jego odkrywców był Kacper Wierzchoś – polski astronom.

Astronomowie zauważyli nietypowy obiektu już 15 lutego. Musieli jednak wykonać jeszcze kilka dodatkowych obserwacji, aby upewnić się, że to na pewno drugi księżyc.

Drugi księżyc

Wielkość 2020 CD3 można porównać do samochodu. Jest on asteroidą o średnicy od 1,9 do 3,5 metra. Naukowcy są zdania, że krąży wokół naszej planety od 3 lat i jest tymczasowy. Oznacza to, że już wkrótce zniknie. Jest to związane z nieregularnością orbity drugiego księżyca. Według astronomów księżyc uwolni się od ziemskiej grawitacji za kilka miesięcy.

Odkrycie drugiego księżyca jest niewątpliwym sukcesem. Naukowcy obawiają się jednak, że zbyt późno odkryli 2020 CD3 i nie zdążą dokładnie go zbadać.

To nie pierwszy raz

Pojawienie się 2020 CD3 nie jest niczym nowym. Podobne zjawisko zaobserwowano 14 lat temu. Wówczas w polu ziemskiej grawitacji znajdowała się asteroida RH 120. Pełniła rolę drugiego księżyca przez rok. Zdaniem ekspertów takich sytuacji mogło być znacznie więcej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)