Zielony sklep przyszłości. IKEA wchodzi na wyżyny poziom kreatywności

Zielony sklep przyszłości. IKEA wchodzi na wyżyny poziom kreatywności25.05.2021 10:44
Zielony sklep przyszłości. IKEA wchodzi na wyżyny poziom kreatywności

Wyobraź sobie taki scenariusz: jedziesz po meble rowerem (!), otaczają cię połacie zieleni, a cały sklep jest zasilany energią słoneczną. Brzmi przepięknie, prawda? To pieść nie tak odległej przyszłości, którą zamierza zaśpiewać IKEA. Nowa koncepcja sklepu meblowego zapowiada się niesamowicie.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP Naturalnie.

Proekologiczne działania IKEA wchodzą na wyższy poziom. Szwedzka sieć sklepów meblowych zamierza sprawdzić w Kopenhadze nową formę zakupów. Na terenie sklepu nie tylko będzie posadzonych aż 250 drzew, ale istotne jest także zasilanie. Dachy o powierzchni 1450 metrów kwadratowych mają zostać pokryte panelami fotowoltaicznymi, które będą zasilały cały obiekt. Projekt ma zostać ukończony w 2023 roku.

Ciekawe jest podejście do samych zakupów. Sklep na być skonstruowany tak, by sprzyjał osobom poruszającym się na rowerach. Wynika to z tego, że Duńczycy uwielbiają jeździć na jednośladach, a na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 247 samochodów. Dla porównania w Warszawie jest to aż 715 pojazdów.

Rower dla klientów IKEA.
Źródło zdjęć: © IKEA
Rower dla klientów IKEA.

Parking rowerowy ma pomieścić 760 rowerów, którymi klienci będą mogli pojechać do domu. Zapytacie zapewne, jak przewieźć meble na rowerze. Jest i na to rozwiązanie. IKEA wypożyczy przyczepki, na które będzie można załadować większe zakupy.

Sieć nie będzie dyskryminowała osób korzystających z samochodów, jednak parking na nie będzie po prostu mały. Z założenie będzie miał on pomieścić jedynie 84 samochody, a 12 miejsc będzie zarezerwowanych dla pojazdów elektrycznych.

Rowery dla klientów.
Źródło zdjęć: © IKEA
Rowery dla klientów.

W trzecim sklepie IKEA w Kopenhadze ma działać Circular Hub, czyli oferta zakupu tańszych produktów. Trafią tam meble z ekspozycji czy te w uszkodzonych opakowaniach, jednak spełniające swoje zadanie. To kolejny proekologiczny ruch sieci, która chce w ten sposób zmniejszyć generowanie śmieci i pozwolić na wydłużenie czasu życia mebli. Nie wiadomo jednak, jak duże będą różnice w cenach, ani jaki stopień zużycia będzie akceptowany.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)