Zidentyfikowano kolejne leki na COVID-19. Pomogła sztuczna inteligencja

Naukowcy zidentyfikowali 3 potencjalne leki na COVID-19
Naukowcy zidentyfikowali 3 potencjalne leki na COVID-19
Źródło zdjęć: © Pexels

25.02.2021 08:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z pomocą sztucznej inteligencji, naukowcom udało się znaleźć sposób na identyfikację istniejących już leków, które mogłyby pomóc w leczeniu COVID-19. Pomogą przede wszystkim starszym pacjentom.

Tworzenie nowych leków to wieloletni proces, dlatego naukowcom tak zależy na tym, by wykorzystywać już istniejące do leczenia COVID-19. Swoje poszukiwania rozpoczęli badacze z uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT), Politechniki w Zurychu i Uniwersytetu Harvard, którzy postanowili sprawdzić, które leki mogą pomóc starszym pacjentom. 

Zespół z MIT opracował algorytm sztucznej inteligencji, który na podstawie danych o dostępnych już na rynku lekach, sprawdzał, czy są one skuteczne w zwalczaniu koronawirusa u osób starszych. System uwzględnił zmiany zachodzące w komórkach płuc spowodowane wiekiem oraz infekcją. 

Jak wiadomo, osoby starsze są bardziej narażone na powikłania po koronawirusie, jak również na ciężki przebieg COVID-19. SI ma pomóc w ustaleniu, które leki dostępne na rynku mają szansę pomóc tym pacjentom, dzięki czemu będzie można szybciej rozpocząć badania kliniczne pod kątem skuteczności w leczeniu COVID-19

Naukowcom udało się do tej pory zidentyfikować trzy leki, które mogą być skuteczne, ale na razie nie chcą zdradzać ich nazwy. Zespół planuje podzielić się zebranymi danymi najpierw z firmami farmaceutycznymi, ale i tak, zanim którykolwiek z nich zostanie dopuszczony do stosowania w przypadku COVID-19, musi przejść szereg badań klinicznych. 

Zespół MIT nie zamierza kończyć swoich badań - naukowcy widzą duży potencjał w sztucznej inteligencji, która może o wiele wydajniej przeglądać bazy istniejących leków w poszukiwaniu ich niestandardowego zastosowania. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)