Zgubiłeś dowód osobisty? Zmiana, na którą wielu czekało

Zgubiłeś dowód osobisty? Zmiana, na którą wielu czekało
Źródło zdjęć: © PAP
Adam Bednarek

25.09.2017 15:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Utrata dowodu osobistego to duży problem - złodziej lub przypadkowy nieuczciwy znalazca może na nasze dane np. wziąć pożyczkę. Na szczęście teraz dokument można zastrzec dużo szybciej i wygodniej.

Rocznie aż 500 tys. osób zgłasza utratę dowodu osobistego - donosi Ministerstwo Cyfryzacji na Twitterze. To tak, jakby zgubili je wszyscy mieszkańcy Poznania! Problem dotyczy więc wielu Polaków. Na szczęście teraz zgłoszenie utraty dokumentów będzie wygodniejsze - można zrobić to przez internet, na stronie epuap.gov.pl.

Nie każdy jednak może to zrobić. Do zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego niezbędny jest profil zaufany - dzięki temu potwierdza się tożsamość i upewnia, że nikt nie podszywa się pod daną osobę.

Usługa jest bezpłatna, a od razu po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważni dowód osobisty. Przez internet złożyć można też wniosek o wydanie nowego dowodu.

W przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu warto zgłosić to także w swoim banku. Ten przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)