Zestawy Starstreak. Brytyjczycy mogą je wysłać Ukrainie
Brytyjski minister obrony Ben Wallace zapowiedział, że jego kraj może wysłać Ukrainie przeciwlotnicze zestawy Starstreak. Broń jest odpowiednikiem dobrze znanych amerykańskich Stingerów, tyle że pociski są tutaj naprowadzane w wiązce laserowej.
10.03.2022 13:59
Wallace przekazał, że "w odpowiedzi na prośby Ukrainy rząd brytyjski podjął decyzję o zbadaniu możliwości przekazania darowizny w postaci przenośnych rakiet przeciwlotniczych o dużej prędkości Starstreak". Wspomniana broń to – jak podkreśla serwis Defence24 – "podstawowy system obrony bardzo krótkiego zasięgu, używany w British Army". Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom tego sprzętu.
Brytyjska superbroń
Starstreak to jedne z najnowocześniejszych systemów tego typu, które – jak podkreślił Wallace – spełniają definicję "broni obronnej". Polityk wyjaśnił, że rząd brytyjski rozważa dostarczenie jej w "odpowiedzi na zmianę rosyjskiej taktyki". Starstreak, który jest w stanie zestrzeliwać helikoptery i myśliwce, pomógłby Ukrainie "lepiej bronić nieba" – zaznaczył szef resortu obrony w Londynie. Jego zdaniem zestaw ten może zapewnić "skokową zmianę" pod względem zdolności bojowych obrońców.
Rakiety systemu Starstreak mają zasięg od 300 do 7 tys. m, a ich maksymalna prędkość dochodzi do Mach 3,5, czyli blisko 4300 km/h. Pociski są skuteczne na niskich pułapach do 1000 m. Za produkcję zestawu odpowiada przedsiębiorstwo Thales Air Defence.
Po osiągnięciu prędkości maksymalnej rakieta uwalnia trzy podpociski, co zwiększa szansę na skuteczne trafienie celu. Po wystrzeleniu pocisku operator utrzymuje cel w centrum celownika, oświetlając go promieniem lasera. Wrogi samolot lub śmigłowiec jest rażony energią kinetyczną podpocisków, jak i poprzez opóźnioną eksplozję głowicy.
Brytyjczycy stosują tę broń od 1997 roku. Jest ona dostępna w formie lekkiej przenośnej wyrzutni pojedynczej lub potrójnej oraz w wersji samobieżne na pojeździe Stormer. Podpociski zestawu Starstreak charakteryzują się stosunkowo niewielką masą wynoszącą ok. 0,9 kg.
Warto podkreślić, że grono użytkowników tego sprzętu jest bardzo wąskie, zatem Ukraina ma szansę otrzymać broń bardzo unikatową. Obecnie, oprócz Wielkiej Brytanii, ze Starstreak korzysta jeszcze Republika Południowej Afryki.