Zespół fteams z Łodzi zwycięzcą krajowych finałów Imagine Cup 2010

Zespół fteams z Łodzi zwycięzcą krajowych finałów Imagine Cup 2010

Zespół fteams z Łodzi zwycięzcą krajowych finałów Imagine Cup 2010
Źródło zdjęć: © Microsoft
21.05.2010 10:44, aktualizacja: 21.05.2010 11:17

Zespół fteams z Politechniki Łódzkiej zwyciężył w rozgrywanych dzisiaj finałach krajowych konkursu Imagine Cup w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Drużyna w składzie Magda Jonczyk, Grzegorz Glonek, Tomasz Ciejka, Daniel Moliński oraz Jacek Pintera pod opieką merytoryczną Jarosława Koszuka pokonała podczas dzisiejszych prezentacji cztery inne zespoły, które zakwalifikowały się do ścisłego grona finalistów. fteams będzie reprezentować Polskę podczas zbliżających się finałów światowych Imagine Cup, które na początku lipca odbędą się w Warszawie.

„Jest to ukoronowanie naszych starań, gdyż był to nasz trzeci start w Imagine Cup,”. – powiedział Grzegorz Glonek z zespołu fteams. – „Dzięki wygranej w finałach krajowych uwierzyliśmy, że tworząc nasz projekt możemy komuś pomóc i mamy nadzieję, że zostanie on zauważony podczas finałów światowych”.

Podczas finałów fteams zaprezentował projekt automatycznego tłumacza języka migowego interPeter umożliwiającego osobomu z niepełnosprawnością słuchową porozumiewać się z osobami słyszącymi w czasie rzeczywistym.

„To niezwykle budujące obserwować, jak młodzi ludzie z pasją tworzą innowacyjne projekty,”. – powiedział Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału firmy Microsoft. – „W tym roku do konkursu w kategorii Projektowanie Oprogramowania zgłosiło się aż 96 polskich zespołów. Drużyny, które zakwalifikowały się do ścisłego finału krajowej edycji Imagine Cup zaprezentowały bardzo wysoki poziom wiedzy i znajomości nowoczesnych technologii. Ich kreatywność i zaangażowanie są naprawdę imponujące. Dlatego cieszę się, że poprzez takie inicjatywy jak Imagine Cup, Microsoft może wspierać studentów w rozwijaniu ich talentów i zainteresowań”.

Poza prawem reprezentowania Polski na finałach światowych Imagine Cup 2010. fteams otrzymał także nagrodę specjalną w wysokości 15 tysięcy złotych za zajęcie pierwszego miejsca w krajowych finałach konkursu ufundowaną przez Ministerstwo Gospodarki.

Obok fteams w ścisłym finale konkursu w kategorii Projektowanie Oprogramowania znalazły się następujące zespoły:

- eVolve z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- MUTANT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie,
- The Eradicators z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie,
- DreamCraft z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Krajowe finały konkursu Imagine Cup już po raz trzeci zostały zorganizowane we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki.

Podczas uroczystej gali krajowych finałów konkursu Imagine Cup wręczono także:

- Nagrodę dla najlepszego projektanta dla Magdy Jonczyk z zespołu fteams ufundowaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
- Wyróżnienia w kategorii Internet Explorer 8 Award dla zespołów BlueLight, Cieszak Team, OneTeam, Rhea oraz Sampi Design.
- Dodatkowe nagrody dla zespołów fteams i The Eradicators ufundowane przez firmę Helix Ventures.

Ponadto Ministerstwo Gospodarki zamierza podjąć współpracę z finalistami krajowego etapu konkursu. Każda z drużyn wylosuje jedno z pięciu zagadnień do rozwiązania, które poznamy na konferencji 26 maja 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki. MG podpisze z drużynami umowy na łączną kwotę 125 tys. zł na realizację wylosowanych przez nie zadań. Szczegółowe informacje zostaną zamieszczone w piątek 21 maja 2010 r. na stronie internetowej www.mg.gov.pl.

Tegoroczni zwycięzcy otrzymają również wsparcie merytoryczne w przygotowaniu do światowych finałów Imagine Cup od firmy Helix Ventures, partnera merytorycznego polskiej edycji konkursu. Helix Ventures wesprze także zespół The Eradicators w opracowaniu business planu ich projektu.

W tym roku studenci startują w pięciu kategoriach konkursowych:

- Projektowanie Oprogramowania, gdzie należy stworzyć system informatyczny mając do dyspozycji między innymi .Net Framework, Windows czy Windows Mobile. Główną nagrodą w konkursie jest 25 000 dolarów.
- Projektowanie Gier, której celem jest stworzenie nowej gry komputerowej wykorzystującej Microsoft's XNA Game Studio 3.0 lub Silverlight 3.0 oraz Visual Studio. Główna nagroda to 25 000 dolarów.
- Media Cyfrowe, gdzie maksymalnie dwuosobowe zespoły muszą stworzyć film internetowy poruszający tematykę tegorocznego przesłania Imagine Cup.
- Technologie Informatyczne, sprawdzające wiedzę i praktyczne umiejętności studentów pod względem tworzenia, wdrażania i nadzorowania systemów IT, które będą wydajne, funkcjonalne, stabilne i bezpieczne.
- Projektowanie Systemów Wbudowanych, w której zespoły mają za zadanie opracowanie wbudowanego rozwiązania w oparciu o Windows Embedded CE 6.0 R2 oraz komputery kompaktowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)