Zełenski: Xi dał słowo, że nie dostarczy broni Rosji. Biden mu odpowiedział

Prezydent Rosji Vladimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping, zdjęcie z 16 maja 2024
Prezydent Rosji Vladimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping, zdjęcie z 16 maja 2024
Źródło zdjęć: © East News | SERGEI BOBYLYOV
Mateusz Sołtysiak

14.06.2024 07:13, aktual.: 14.06.2024 08:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas konferencji prasowej na szczycie G7 w Apulii na południu Włoch, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wyjawił, że podczas jednej z rozmów z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, ten ostatni zadeklarował, że Chiny nie będą sprzedawać broni Rosji. Zełenski nie podał jednak szczegółów dotyczących daty czy okoliczności tej rozmowy.

"Podczas jednej z naszych rozmów, Xi Jinping dał mi swoje słowo, że Chiny nie dostarczą Rosji żadnej broni" - powiedział Zełenski, komunikując się po angielsku. "Teraz pozostaje nam zobaczyć, czy jest to człowiek godny zaufania, czy nie" - dodał, odnosząc się do chińskiego przywódcy.

Biden: broni nie, ale przekazują technologię

Jednakże, prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, zwrócił uwagę na fakt, że mimo deklaracji o niesprzedawaniu broni, Chiny dostarczają Rosji technologię niezbędną do jej produkcji. Biden wskazał na to jako na dowód częściowej odpowiedzialności Chin za trwającą rosyjską agresję przeciwko Ukrainie.

"Chiny mogą twierdzić, że nie dostarczają broni, ale dostarczają technologię do jej produkcji. W praktyce oznacza to, że pomagają Rosji" - skomentował Biden, zwracając uwagę na skomplikowane relacje międzynarodowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przed konferencją prasową, prezydenci Biden i Zełenski podpisali 10-letnią umowę o bezpieczeństwie między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi. Tekst umowy wskazuje, że jest to porozumienie pomostowe, które ma na celu przygotowanie Ukrainy do przystąpienia do NATO. Głównym celem umowy jest zapewnienie Ukrainie środków do obrony przed Rosją, w tym przed potencjalnymi przyszłymi atakami.

Jedyną oficjalnie potwierdzoną rozmową telefoniczną między Zełenskim a Xi Jinpingiem od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę jest ta, która miała miejsce 26 kwietnia 2023 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie