Zbyt długi czas uruchamiania Firefoksa 3.5

W ostatnich dniach coraz więcej użytkowników uskarża się na to, że Firefox 3.5 potrzebuje bardzo dużo czasu, aby się uruchomić. Inni z kolei tego nie zauważają

Zbyt długi czas uruchamiania Firefoksa 3.5
Źródło zdjęć: © Mozilla

14.07.2009 | aktual.: 15.07.2009 13:06

W wielu systemach upływa 3. sekund (a nawet więcej) od uruchomienia, zanim w końcu pojawi się okno przeglądarki. Frans Bouma przyjrzał się dokładniej temu problemowi i wykrył, że podczas startu Firefoksa inicjowany jest generator liczb losowych w usłudze Network Security Services, który wczytuje pliki, aby w ten sposób wzmocnić przypadkowość zalążka losowości, niezbędnej na przykład podczas generowania kluczy sesyjnych SSL. W tym celu przeglądarka otwiera między innymi katalogi pamięci podręcznej Internet Explorera i katalog systemu Windows z plikami tymczasowymi. Przy częstym użytkowaniu oba te katalogi mogą zawierać bardzo dużo plików, w wyniku czego ich otwieranie może rzeczywiście zajmować sporo czasu.

Obraz
© (fot. heise-online)

Redakcji heise Security udało się zrekonstruować opisane zachowanie przeglądarki, ale tylko w systemach z rodziny Windows. W systemach Linux i Mac OS X biblioteka NSS zgodnie z oczekiwaniami otwiera pseudourządzenie skojarzone z plikiem specjalnym /dev/urandom. Johnathan Nightingale z Mozilli w rozmowie z heise Security potwierdził, że zespół programistów właśnie przygląda się dokładniej temu problemowi, dodając zarazem, że Firefox bazuje na przewidzianym do tych celów windowsowym CryptoAPI. Ta biblioteka nie znajduje się jednak we wszystkich wydaniach systemu Windows, w związku z czym konieczne było znalezienie innego źródła losowości. W przyszłości problematyczna funkcja będzie wykorzystywana tylko wtedy, kiedy będzie naprawdę potrzebna.

Rozwiązanie Przyczyna została już znaleziona, a programiści już pracują nad rozwiązaniem problemu. Poza tym poszukiwane są sposoby na to, aby tego rodzaju problemy wykrywać już na etapie testów programistycznych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)