Zbliża się noc "spadających gwiazd". Kiedy oglądać Czerwcowe Bootydy?
Koniec czerwca i początek lipca to doskonała okazja do podziwiania tzw. "spadających gwiazd". Od 22 czerwca do 2 lipca na nocnym niebie pojawiają się Czerwcowe Bootydy, a ich największa aktywność przypada na 27-28 czerwca. Meteory z tego roju poruszają się z prędkością sięgającą 18 km/s, co sprawia, że jest to wyjątkowo atrakcyjne zjawisko astronomiczne.
Czerwcowe Bootydy to deszcz meteorów związanych z krótkookresową kometą 7P/Pons-Winnecke, należącą do rodziny komet Jowisza. Po raz pierwszy kometę zauważono w czerwcu 1819 r. Jej ponownego odkrycia przez przypadek dokonał niemiecki astronom August Winnecke w marcu 1858 r.
Czerwcowe Bootydy - kiedy obserwować
Kometa o średnicy ponad 5 km na pełen obieg wokół Słońca potrzebuje 6,32 roku. Związany z nią rój meteorów uznaje się za bardzo nieprzewidywalny, na co zwraca uwagę Space Weather. Zdarzają się lata, kiedy na niebie można zaobserwować sto lub więcej meteorów na godzinę. Wybuchy ich aktywności zauważono w 1916, 1921, 1927, 1998 oraz 2004 r.
Czerwcowe Bootydy pojawiają się na niebie od 22 czerwca do 2 lipca, ale ich maksimum przypada na 27-28 czerwca. W tych dniach najlepiej wypatrywać ich chwilę po zmierzchu. Deszcz meteorów będzie widoczny gołym okiem, ale należy pamiętać, że jest to uzależnione od panujących warunków pogodowych. Dla lepszych wrażeń warto udać się w miejsce oddalone od miejskich świateł. Można też skorzystać z amatorskich teleskopów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Meteory z tego roju poruszają się z prędkością sięgającą 18 km/s. W praktyce oznacza to, że są bardzo wolnymi "spadającymi gwiazdami". Ułatwia to ich obserwację i śledzenie drogi, jaką pokonują na nocnym niebie. Dostrzeże je nawet niewprawione oko. Kolejna okazja do podziwiana podobnego, nocnego spektaklu nadarzy się dopiero za miesiąc. Pod koniec lipca na niebie będzie można obserwować meteory z roju Południowych delta Akwarydów. Ich maksimum przypada na 28 lipca.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski