Zbadali próbki księżycowej gleby. Znaleźli płatki grafenu
W próbkach pobranych podczas księżycowej misji Chang’e 5 udało się znaleźć kilkuwarstwowy grafen. Chińscy specjaliści twierdzą, że odkrycie to może doprowadzić do nowych, lepszych metod syntezy tego materiału.
Badanie opublikowane na łamach "National Science Review" wskazało na obecność w księżycowej glebie powstającego w naturalny sposób kilkuwarstwowego grafenu. Odkrył je zespół badaczy z Uniwersytetu Jilin oraz Chińskiej Akademii Nauk w próbce księżycowego regolitu, mierzącej ok. 2,9 mm na 1,6 mm.
Badania próbek księżycowej gleby
Według naukowców, ok. 1,9 proc. międzygwiazdowego węgla może istnieć w formie grafenu, którego kształt i struktura są wynikiem procesu jego formowania się.
Początkowo badacze zidentyfikowali związek żelaza, który jest kluczowy w procesie powstawania grafenu w próbce bogatej w węgiel. Potem, za pomocą zaawansowanych technologii mikroskopowych, potwierdzono, że zawarty w próbce węgiel przyjmuje formę „płatków” grafenu, mających od dwóch do siedmiu warstw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy sugerują, że ten typ grafenu mógł powstać w wyniku działalności wulkanicznej we wczesnej historii Księżyca. Proces ten mógł być napędzany przez wiatr słoneczny, który wzburzał księżycowy regolit oraz bogate w żelazo minerały, przekształcając strukturę atomów węgla.
Jednocześnie badacze zauważają, że również uderzenia meteorytów, które tworzą ekstremalne warunki wysokiej temperatury i ciśnienia, mogły przyczynić się do powstania grafenu.
Na Ziemi grafen jest przedmiotem wielkiego zainteresowania ze względu na jego wyjątkowe właściwości optyczne, elektryczne i mechaniczne.
Chińscy eksperci dodają, że ich badania mogą pomóc w opracowaniu sposobów taniej produkcji grafenu i rozszerzyć jego zastosowanie.
"Katalizowane przez minerały powstawanie naturalnego grafenu może pozwolić na opracowanie skalowalnych technik syntezy grafenu wysokiej jakości" – tłumaczą w swoim artykule.