Niezwykłe wydarzenie w poznańskim zoo. Pierwsze takie od 20 lat

W ogrodzie zoologicznym w Poznaniu urodziła się pandka ruda. Ostatni raz tego typu wydarzenie miało miejsce w stolicy Wielkopolski ponad 20 lat temu.

Pandka ruda w poznańskim zoo
Pandka ruda w poznańskim zoo
Źródło zdjęć: © facebook, Zoo Poznań Official Site
Mateusz Tomczak

05.08.2024 | aktual.: 05.08.2024 18:42

Co ciekawe, pracownicy poznańskiego ZOO długo utrzymywali wszystko w tajemnicy. Mała pandka ruda przyszła na świat już siedem tygodni temu, ale dopiero teraz ogłoszono to za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na profilu Zoo Poznań na Facebooku pojawił się nie tylko krótki wpis, ale również zdjęcia oraz film, dzięki którym można zobaczyć rodziców i, po raz pierwszy, malucha.

Mała panda ruda w poznańskim ZOO

Mała pandka ruda to pierwsze dziecko samicy o imieniu Indira. Dlaczego narodziny ogłoszono dopiero teraz? Jak tłumaczą pracownicy poznańskiego zoo, czekali z tym do pierwszej kontroli lekarskiej, która odbyła się 2 sierpnia.

Podczas kontroli lekarskiej udało się przeprowadzić pierwsze ważenie. Maluch waży już ponad 750 g i rozwija się prawidłowo. Zainteresowani oglądaniem go na żywo będą musieli uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Zanim wspólnie z rodzicami pojawi się w dostępnej dla zwiedzających przestrzeni na zewnątrz, minie jeszcze co najmniej miesiąc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gatunek zagrożony wyginięciem

Narodziny małej pandki rudej to podwójna radość dla pracowników poznańskiego ogrodu zoologicznego. Jest to bowiem gatunek zagrożony wyginięciem, którego liczebność na wolności cały czas spada. W 2019 r. szacowano, że na wolności żyje nie więcej niż ok. 10 tys. tych zwierząt. Aktualnie jest ich najprawdopodobniej jeszcze mniej.

To gatunek drapieżnego ssaka z rodziny pandkowatych. W naturalnym środowisku występuje na bardzo ograniczonym terenie, głównie w południowych Chinach, północno-wschodnich Indiach i Nepalu. Preferuje lasy na obszarach górzystych, gdzie prowadzi nocny tryb życia. Zazwyczaj w parach lub niewielkich grupach. Jest zwierzęciem wszystkożernym, chociaż preferuje pokarm roślinny.

Dorosłe osobniki osiągają długość do ok. 60 cm. Wyróżniają się przede wszystkim rdzawobrązowym ubarwieniem z wyraźnie ciemniejszymi łapami. Samce są większe, ich waga to ok. 4,5-6,2 kg, podczas gdy samice ważą z reguły ok. 3-4,5 kg.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)