Nowe ustalenia naukowców. Tyranozaur był znacznie cięższy niż dotąd szacowano
Na łamach pisma "Ecology and Evolution" ukazał się artykuł, za pośrednictwem którego naukowcy dowodzą, że duże dinozaury były jeszcze cięższe niż dotąd przypuszczano.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii oraz Kanady stwierdzili, że najbardziej masywny tyranozaur mógł ważyć o 70 proc. więcej, niż wykazywały dotychczasowe szacunki. Te rewelacje są wynikiem badań z zastosowaniem modelowania komputerowego.
Nowe dane potwierdzają większą masę dinozaurów
Wiele gatunków dinozaurów jest znanych jedynie z pojedynczych skamieniałości, co nie zawsze reprezentuje największe osobniki danego gatunku. Powstaje więc pytanie, jak duże mogły być największe z nich. W badaniach skoncentrowano się na Tyrannosaurus rex, ponieważ naukowcy dysponują wieloma skamieniałościami przedstawicieli tego gatunku.
Różnice w wielkości ciała dorosłych osobników tyranozaurów, które są nadal słabo poznane, zostały przeanalizowane z uwzględnieniem różnic płciowych oraz bez nich. W badaniach jako punkt odniesienia posłużyły aligatory, ze względu na ich duże rozmiary i pokrewieństwo z dinozaurami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Paleontolodzy doszli do wniosku, że największe znane skamieniałości tyranozaura mieszczą się w 99. percentylu, czyli reprezentują górny jeden proc. wielkości ciała. Żeby jednak znaleźć okaz w górnych 99,99 proc. (jeden na dziesięć tysięcy osobników), naukowcy musieliby wydobywać skamieniałości przez kolejne 1000 lat, uwzględniając obecne tempo.
Wnioski naukowców i symulacje komputerowe
Model komputerowy wskazuje, że największy tyranozaur, który kiedykolwiek żył, mógł ważyć aż 15 ton, w porównaniu do ważącego 8,8 ton największego znanego dotąd okazu.
Pod względem długości, największy tyranozaur mógł mierzyć 15 metrów, podczas gdy największy odkryty osobnik miał 12 metrów.