Zawinięty w dywan przetrwał wojnę. Niesamowite odkrycie w klasztorze w Gdańsku

Zawinięty w dywan przetrwał wojnę. Niesamowite odkrycie w klasztorze w Gdańsku
Źródło zdjęć: © Facebook.com | Klasztor Dominikanów w Gdańsku
Karolina Modzelewska

08.01.2020 10:33, aktual.: 08.01.2020 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W trakcie prac w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku natrafiono na nietypowy przedmiot. Jak się okazało, zawinięty w dywan i ukryty pod Salą Duszpasterską liturgiczny parasol przetrwał od 1928 roku. Umbraculum wskazuje na powiązania ze stolicą papieską.

Ojcowie dominikanie natknęli się na umbraculum - papieskie regalium w grudniu podczas prac remontowych. Liturgiczny parasol, będący symbolem papieskiej władzy przetrwał w bazylice II wojnę światową. Najprawdopodobniej został tam ukryty przed zajęciem Gdańska przez Armię Czerwoną w 1945 roku.

- Jeden z pracowników porządkował kryptę i odnalazł zawinięte w dużym dywanie insygnium papieskie. Najpierw w gronie braci oceniliśmy, że jest to umbraculum. Nasze przypuszczenia potwierdziły archiwalne fotografie oraz herb świątyni z charakterystycznym zwieńczeniem – poinformował o. Michał Osek, przeor klasztoru w rozmowie z TVN24.

Symbol papieskiej władzy

Parasol powstał około 1928 roku. Był to czas, kiedy kościół pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku otrzymał od papieża Piusa XI tytuł Bazyliki Mniejszej.

Liturgiczny parasol jest wykorzystywany wyłącznie podczas procesji, w których uczestniczy papież. Uznaje się, że przywilej jego posiadania miały bazyliki mniejsze.

Nowy zabytek na liście

Rozpiętość znalezionego umbraculum to 235 cm, a jego wysokość łącznie z drzewcem wynosi 389 cm. Jego mechanizm pozostał nienaruszony. Jedynie materiał, z jakiego wykonano liturgiczny parasol, nadgryzł ząb czasu. W niektórych miejscach widać zniszczenia spowodowane pleśnią oraz grzybem.

Przyjmuje się, że jest to jeden z nielicznych oryginalnych sprzętów tego typu. Liturgiczny parasol został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)