Zawalony blok w Biełgorodzie. Ukraińcy obnażają rosyjskie kłamstwa

Zawalony blok w Biełgorodzie. Ukraińcy obnażają rosyjskie kłamstwa

Częściowo zawalony budynek w rosyjskim mieście Biełgorod
Częściowo zawalony budynek w rosyjskim mieście Biełgorod
Źródło zdjęć: © TASS
oprac. PMB
12.05.2024 21:44, aktualizacja: 12.05.2024 21:55

W rosyjskim mieście Biełgorod w wyniku eksplozji zawalił się fragment 10-piętrowego budynku, w wyniku czego zginęły 2 osoby, a 20 zostało rannych. Gubernator obwodu biełgorodzkiego oskarżył o atak Ukrainę, ale eksperci ukraińskiego serwisu Defense Express sugerują, że za incydentem może stać rosyjska strona.

O katastrofie informują rosyjskie kanały na Telegramie, powołując się na służby ratunkowe. Na podstawie zdjęć udostępnionych w mediach społecznościowych wynika, że jedna klatka schodowa wieżowca została całkowicie zniszczona, podczas gdy pozostałe wydają się być nietknięte.

Rosjanie nie są spójni w swojej wersji zdarzeń. Gubernator obwodu biełgorodzkiego sugeruje, że przyczyną zawalenia się pięter było "bezpośrednie trafienie pociskiem". Jednak według ministerstwa obrony Rosji, do budynku nie trafiła rakieta, lecz odłamki zestrzelonego przez ukraińskie siły obrony powietrznej pocisku Toczka-U.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińscy eksperci podważają rosyjską wersję

Sprawę zbadali eksperci z serwisu Defense Express. Wskazują oni, że większość rosyjskich materiałów przedstawia zniszczenia budynku z południowo-zachodniej strony, jednak znacznie większe zniszczenia pojawiły się od północno-wschodniej strony.

Eksperci z serwisu Defense Express sugerują, że budynek mógł zostać zniszczony przez pocisk wystrzelony z Rosji
Eksperci z serwisu Defense Express sugerują, że budynek mógł zostać zniszczony przez pocisk wystrzelony z Rosji© Defense Express

Zniszczenia pojawiające się po drugiej stronie mogą sugerować, że pocisk, który zniszczył budynek tak naprawdę nadleciał ze strony Federacji Rosyjskiej.

System Toczka-U jest wykorzystywany także przez Rosję

Warto tutaj wspomnieć, że system Toczka-U znajduje się na wyposażeniu zarówno strony Ukraińskiej, jak i Rosyjskiej. Uzbrojenie było już wielokrotnie wykorzystywane podczas trwającej wojny w Ukrainie.

Toczka-U - zdjęcie poglądowe
Toczka-U - zdjęcie poglądowe© Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, Wikimedia Commons | ©VoidWanderer

Właściwie mamy do czynienia z głęboką modernizacją systemu Toczka – radzieckiego taktycznego zestawu rakietowego klasy ziemia-ziemia z pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu. Wyrzutnia klasy TEL została umieszczona na podwoziu kołowym.

Dzięki modernizacji konstrukcji, zasięg strzału został zwiększony nawet o 70 proc. (do 120 km), a celność pocisków rakietowych wzrosła o około 60 proc. System może wykorzystywać głowice odłamkowe, kasetowe, a także jądrowe.

Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie