Zatonął podczas II wojny światowej. Duma japońskiej armii znaleziona na dnie

Dzięki wysiłkom historyków, badaczy i pasjonatów odkrywania sekretów, jakie skrywają dna mórz i oceanów udało się dotrzeć do wraku Agaki. To jeden z flagowych okrętów, jakie znajdowały się w służbie japońskiej armii przed i podczas II wojny światowej. W historii zapisał się dzięki udziałowi w największych bitwach, chociaż w jednej z nich został zatopiony.

Wrak japońskiego okrętu Akagi z czasów II wojny światowej
Wrak japońskiego okrętu Akagi z czasów II wojny światowej
Źródło zdjęć: © EVNautilus
Mateusz Tomczak

Wodowanie Akagi odbyło się 22 kwietnia 1925 r., a jego wejście do słuby nastąpiło 27 marca 1927 r. Japoński lotniskowiec uderzeniowy brał udział m.in. w ataku na Pearl Harbor, podczas którego był nawet flagowym okrętem admirała Chūichi Nagumo. Został wykorzystany także podczas inwazji na Rabaul, bombardowaniu portu w Darwin oraz inwazji na Midway. Ta ostatnia była nieudana nie tylko dla dla armii japońskiej w ogóle, ale szczególnie dla Akagi i jego załogi. Okręt został podczas tej misji zatopiony.

Japoński okręt Akagi z II wojny światowej na dnie

Nie jest to pierwszy raz kiedy świat usłyszał o wraku Agaki. Dzięki wykorzystaniu sonarów udało się ustalić jego lokalizację już cztery lata temu. Dopiero teraz możliwe było jednak zejście na głębokość ok. 5,5 km, gdzie po raz pierwszy udało się zarejestrować materiał wideo pokazujący to co pozostało z japońskiego okrętu.

Pierwsze wizualne badanie wraku to zasługa międzynarodowego zespołu pod przewodnictwem Ocean Exploration Trust. James Delgado, archeolog związany z ekspedycją, zwrócił uwagę, że wizyta na wraku Akagi to nie tylko sukces naukowy, ale jednocześnie wiele bolesnych wspomnień. Stwierdził, że bitwa o Midway była "jedną z dziesięciu najbardziej znaczących bitew morskich w historii ludzkości "ze względu na jej rolę "w zmianie równowagi wojny na Pacyfiku". Obydwie strony straciły wiele cennego sprzętu, a śmierć poniosło kilka tys. marynarzy i lotników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trudny do zbadania cmentarz wojenny

Ze względu na położenie i dużą głębokość, badanie Akagi, a także innych statków zatopionych podczas bitwy o Midway jest bardzo trudnym zadaniem. Charakteryzujący się ciemnymi, zimnymi i wysokociśnieniowymi wodami Oceanu Spokojnego obszar jest jednym z najgłębszych, najbardziej odizolowanych cmentarzy wojennych na świecie.

James Delgado podkreślił, że przetrwanie pozostałości okrętu, nawet w stanie uszkodzonym, jest czymś, czego ekspedycja się nie spodziewała. Wciąż istnieją możliwe do zidentyfikowania elementy, które wyraźnie łączą się z wydarzeniami podczas bitwy o Midway. Będzie to teraz przedmiotem dalszych ustaleń.

Akagi był jednym z czterech japońskich lotniskowców, które zatonęły podczas tego czterodniowego starcia. Miał ponad 260 m długości i ponad 31 m szerokości. Jego zanurzenie dochodziło do 9 m, a prędkość maksymalna do 57,8 km/h. Posiadał miejsce dla kilkudziesięciu samolotów, sześć dział kal. 203 mm w kazamatach, 12 dział kal. 120 mm i 28 dział kal. 25 mm.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

militariaokrętyII wojna światowa

Wybrane dla Ciebie