Zaskakujący raport Greenpeace. Wszystkie samochody nie są tak groźne dla środowiska jak hodowla zwierząt

Najnowszy raport Greenpeace przedstawia zaskakujące wnioski na temat zagrożeń dla środowiska. Wynika z niego, że w samej Unii Europejskiej hodowla zwierząt odpowiada za 17 proc. całej emisji gazów cieplarnianych. To blisko 704 mln ton dwutlenku węgla każdego roku.

Hodowla zwierząt to poważne źródło CO2
Hodowla zwierząt to poważne źródło CO2
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

24.09.2020 16:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyliczenia zawarte w raporcie Greenpeace wskazują, że same zwierzęta hodowane w gospodarstwach UE odpowiadają za emisję 502 mln ton dwutlenku węgla rocznie. W połączeniu z emisją pośrednią, za którą odpowiada m.in. użytkowanie gruntów czy produkcja paszy dla zwierząt jest to aż 704 mln ton dwutlenku węgla każdego roku.

Hodowla zwierząt to poważne źródło CO2

Przedstawione liczby w znaczącym stopniu przewyższają emisję CO2, którą każdego roku w UE generują samochody osobowe i dostawcze. Jest to "zaledwie" 656 mln ton dwutlenku węgla. Z raportu jednoznacznie wynika, że emisja CO2 z hodowli zwierząt w UE jest większa niż całkowita emisja w Polsce, Słowacji, Czechach i na Węgrzech (647 mln ton CO2 rocznie) i jest 18-krotnie większa od emisji największej elektrowni węglowej w Europie – elektrowni Bełchatów (38 mln ton CO2 rocznie).

Autorzy raportu zwracają też uwagę, że roczne emisje z hodowli zwierząt zwiększyły się o 6 proc. w latach 2007-2018. Można to porównać do wzrostu liczby samochodów w UE o 8,4 mln. Pokazuje to skalę problemu, który dotychczas był marginalizowany w UE.

UE powinna zauważyć problem z emisją CO2

- Nie unikniemy katastrofy, jeśli politycy będą nadal bronić przemysłowej produkcji mięsa i nabiału. Zwierzęta hodowlane nie przestaną pierdzieć i bekać, dlatego jedynym sposobem na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest zmniejszenie ich liczby - stwierdził Marco Contiero, dyrektor ds. Polityki rolnej w Greenpeace UE.

W raporcie wyszczególnione zostały liczne korzyści, które można osiągnąć w przypadku ograniczenia emisji CO2, wynikającego ze zmniejszenia hodowli zwierząt. Autorzy zaznaczają, że redukcja hodowli zwierząt o 50 proc. to oszczędność 250 mln ton dwutlenku węgla, a o 75 proc. – aż 376 mln CO2. Eksperci uważają, że ograniczenie hodowli zwierząt będzie miało wpływ nie tylko na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ale również na hamowanie rozwoju nowych pandemii.

Komentarze (6)