Zaskakujące skutki burz słonecznych. Odczuwają je ptaki

Eksplodujące na Słońcu plamy powodują zakłócenia w magnetosferze Ziemi, co z kolei utrudnia nocne migracje ptaków, które mają problemy z nawigacją. Takie wnioski wynikają z obserwacji milionów ptaków, które zostały oznakowane za pomocą obrączek.

Rozbłyski na słońcu mogą powodować burze magnetyczne
Rozbłyski na słońcu mogą powodować burze magnetyczne
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. KLT

13.10.2023 | aktual.: 20.01.2024 19:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od dawna wiadomo, że ptaki i inne zwierzęta w dużej mierze polegają na ziemskim polu magnetycznym podczas nawigacji. Mimo to niewiele wiadomo na temat wpływu zakłóceń tego pola, spowodowanych przez Słońce, na zachowanie zwierząt. Takie zakłócenia mogą nie tylko wpływać na zwierzęta, ale również na działanie satelitów i innych urządzeń.

Aby zbadać ten problem, naukowcy z University of Michigan przeprowadzili szeroko zakrojone badanie, które miało na celu sprawdzenie, jak zaburzenia pola magnetycznego Ziemi wpływają na nocne podróże ptaków. W ramach badania przeanalizowali dane z naziemnych stacji radarowych, które działają na Wielkich Równinach USA, będących głównym szlakiem migracji ptaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Problemy z nawigacją po burzy słonecznej

Dane z radarów wskazywały na migracje grup ptaków liczących od setek do tysięcy osobników. Wśród nich dominowały głównie gatunki wróblowe, takie jak na przykład drozdy, ale także siewkowe czy blaszkodziobowe, do których zaliczają się między innymi kaczki, łabędzie czy gęsi. Naukowcy skorzystali również z informacji z globalnej sieci naziemnych detektorów pola magnetycznego.

Badanie wykazało, że podczas burzliwej pogody kosmicznej, spowodowanej silną aktywnością Słońca, ptaki podróżowały o 9-17 proc. mniej. Te, które decydowały się na podróż, często miały problemy z nawigacją, szczególnie jesienią, kiedy na niebie pojawiało się dużo chmur.

Wiatr zmienia trasy ptaków

- Nasze wyniki pokazują, jak bardzo decyzje zwierząt zależą od warunków środowiskowych – między innymi tych, których ludzie nie dostrzegają, np. zaburzeń pola geomagnetycznego. Zmiany w zachowaniu mają skutki w ruchach całych populacji – mówi Eric Gulson-Castillo, główny autor badania.

- Dane wyraźnie wskazują, że intensywność migracji spada przy silnych zaburzeniach geomagnetycznych – podkreśla jeden z autorów projektu, prof. Ben Winger. - Dostarczają one ekologicznego kontekstu dla dekad badań nad mechanizmami magnetopercepcji zwierząt, przez pokazanie szerokiego wpływu kosmicznej pogody na dynamikę migracji.

Analiza danych wykazała również, że podczas geomagnetycznych zakłóceń ptaki częściej pozwalały się znosić wiatrom. W czasie zakłóceń magnetycznych i przy zachmurzonym niebie, intensywność tzw. lotu wysiłkowego (pod wiatr) spadała o 25 proc. To wskazuje na problemy z nawigacją, które były spowodowane zaburzeniami pola magnetycznego i brakiem dostępu do wizualnych wskazówek na niebie.

- Nasze wyniki sugerują, że w czasie silnych zakłóceń geomagnetycznych migruje mniej ptaków, a ptaki w trakcie migracji mogą napotykać trudności w nawigacji, zwłaszcza, jesienią, w pochmurnych warunkach - mówi Gulson-Castillo, który przeprowadził badanie jako część swojej rozprawy doktorskiej. - W rezultacie ptaki mogą wkładać mniejszy wysiłek w aktywną nawigację podczas lotu i w konsekwencji lecieć bardziej zgodnie z kierunkiem wiatru.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (1)