Zarejestrowali "upiorne" dźwięki. Tak brzmi zorza polarna

Fińscy naukowcy kontynuują badania związane z dźwiękami wydawanymi przez zorzę polarną. Specjaliści potwierdzili, że zorza polarna emituje fale radiowe nawet wówczas, gdy nie widać jej na niebie.

Naukowcy zarejestrowali dźwięki zorzy polarnej
Naukowcy zarejestrowali dźwięki zorzy polarnej
Źródło zdjęć: © East News | MATEUSZ GROCHOCKI
Adam Gaafar

Dźwięki zorzy polarnej, które rozchodzą się w atmosferze, są czasem niesłyszalne dla człowieka. Niedawno udało się je uchwycić podczas badań prowadzonych na południu Finlandii. Jak informuje serwis naukowy Science Alert, jeden z badaczy, inżynier akustyki Unto Laine z fińskiego Uniwersytetu Aalto, zdołał nagrać w nocy "upiorne trzaski", mimo że na niebie nie było widać zorzy.

Jak brzmi zorza polarna?

Laine zaprezentował swoje odkrycia w tym miesiącu na wspólnej konferencji akustycznej EUROREGIO/BNAM2022 w Danii. Naukowiec podkreśla, że jego dokonanie "unieważnia argument, że dźwięki zorzy są niezwykle rzadkie" oraz że zjawisko to powinno być wyjątkowo jasne i ekspresyjne.

Science Alert wspomina, że dźwięki emitowane przez zorzę były przez długi czymś tajemniczym. Raporty na ich temat pojawiały się co najmniej od ponad 100 lat, ale dopiero w 2012 r. nagrania dokonane przez Laine'a i jego współpracowników ostatecznie potwierdziły, że dźwięki są prawdziwe. Najnowsze odkrycie potwierdza dodatkowo, że zorza nie musi być widoczna na niebie, aby emitować fale radiowe.

Naukowcy zauważyli ponadto, że dźwięki rozchodzą się w atmosferze na wysokości od 70 do 100 metrów, a więc – jak twierdzą – zaskakująco nisko. W 2016 r. Laine i jego zespół ujawnili, że odkryli, co powoduje dźwięki słyszalne przez człowieka.

Jak tłumaczą, w chłodne i bezchmurne noce warstwa cieplejszego powietrza tworzy się nad warstwą zimnego powietrza. W obu tych warstwach mogą gromadzić się przeciwne ładunki elektryczne. Kiedy zaburzenia geomagnetyczne, być może wywołane przez zorzę, rozchodzą się w atmosferze, dochodzi do wyładowania elektrycznego między chłodnym i cieplejszym powietrzem, co prowadzi do powstania charakterystycznego hałasu. Dźwięków wydawanych przez zorzę polarną można posłuchać na poniższych nagraniach.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)