Zapasy żywności: Ludzie zabezpieczają się na wypadek koronawirusa

Zapasy żywności: Ludzie zabezpieczają się na wypadek koronawirusa
Źródło zdjęć: © East News | LUCAS BARIOULET/AFP/East News
Karolina Modzelewska

03.03.2020 10:31, aktual.: 03.03.2020 11:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europejczycy kupują zapasy żywności. W wielu sklepach półki świecą pustkami, a kolejki przypominają te przedświąteczne. Czy takie zakupy pod wpływem emocji są dobre? Co tak naprawdę warto kupić, aby przetrwać dwa tygodnie odciętym od świata?

Zgodnie z informacjami "“Deutsche Welle”, sprzedaż w niemieckich marketach spożywczych wzrosła o 30-40 proc. Ludzie kupują żywność, aby przygotować się na konieczność kwarantanny i spędzenia co najmniej dwóch tygodni w domu. Podobne sceny rozgrywają się na północy Włoch, a coraz częściej możemy je obserwować i w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja

Komunikaty wydawane przez Ministerstwo Zdrowia mają na celu przedstawianie rzetelnych informacji o koronawirusie. Część z rozpowszechnianych informacji jest bowiem nieprawdziwych i niezgodnych ze stanem faktycznym. Póki co Ministerstwo Zdrowia nie publikuje żadnych zaleceń dotyczących robienia zapasów, a władze uspokajają, że dotychczas nie potwierdzono przypadku koronawirusa w Polsce.

Sytuacja wygląda inaczej w Niemczech, gdzie zarejestrowano 165 przypadków zachorowania na koronawirusa (według danych z 03.03.2020). Urząd Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof wydał oficjalne zalecenie, w którym zaznaczył, że nie ma powodów do paniki, ale lepiej zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów.

Zapasy żywności – co kupić

Zgromadzone zapasy mają pozwolić przetrwać około 10 dni. Według niemieckich władz zapasy przypadające na jedną osobę powinny obejmować: 20 litrów wody, 3,5 kg produktów zbożowych, chleba, ziemniaków, ryżu i makaronu, 0,4 kg olejów i innych tłuszczów, 4 kg roślin strączkowych lub innych warzyw w słoikach lub w konserwach, 2,6 kg mleka lub produktów mlecznych, 2,5 kg owoców w puszkach oraz orzechów lub bakalii oraz 1,5 kg mięsa, ryb, jajek lub jajek w proszku o długim terminie przydatności do spożycia.

wiadomościkoronawirusCovid-19
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także