Zapadła się słynna piramida. Członek plemienia P’urhépecha : "to zły omen"
Na skutek intensywnych opadów deszczu, które miały miejsce w nocy 29 lipca, 15-metrowa piramida usytuowana w stanie Michoacán w Meksyku, częściowo się zawaliła. Jak donosi Science Alert, starożytna kamienna piramida była jednym z najlepiej zachowanych zabytków cywilizacji królestwa Michoacán, a winę za jej uszkodzenie ponoszą ekstremalne zjawiska pogodowe, nasilane przez zmiany klimatu.
16.08.2024 | aktual.: 16.08.2024 11:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
INAH (Narodowy Instytut Antropologii i Historii w Meksyku) wskazuje na ekstremalne zjawiska pogodowe, które można było zaobserwować w Meksyku w ostatnich tygodniach, jako przyczynę zniszczeń cennego monumentu. Science Alert zwraca jednak uwagę, że nie tylko Ihuatzio doświadcza skutków zmian klimatu. Ostatnie badania przeprowadzone zarówno w Europie, jak i Meksyku dotyczące materiałów używanych w budowlach zabytkowych pokazują, że zwiększone opady mogą stanowić zagrożenie dla takich obiektów.
Zmiany klimatu zagrożeniem dla cennych zabytków
Tariakuiri Alvarez, współczesny członek plemienia P’urhépecha, cytowany przez Science Alert uważa zawalenie się piramidy za "zły omen", przywołując podobne wydarzenia sprzed przybycia konkwistadorów, które były interpretowane jako niezadowolenie bogów. Plemię P’urhépecha, znane również jako Taraskowie jest grupą etniczną zamieszkującą w meksykańskim stanie Michoacán. Plemię w okresie prekolumbijskim posiadało własne państwo i było jedną z ważniejszych cywilizacji Mezoameryki.
Ekstremalne warunki pogodowe i podnoszący się poziom mórz, napędzane przez działalność człowieka, stanowią poważne zagrożenie dla ważnych miejsc dawnych kultur. Niedawno archeolodzy odkryli, że starożytne malowidła jaskiniowe w Oceanii ulegają pogorszeniu z powodu przyspieszających zmian klimatycznych. Zawalenie się ikonicznej formacji skalnej "Double Arch" w Utah również przypisuje się zmieniającym się poziomom wody i erozji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obserwowanie, jak bezcenne miejsca dziedzictwa kulturowego ulegają zniszczeniu z powodu zmienionego przez człowieka klimatu, jest bolesne nie tylko dla naukowców, ale dla całej ludzkości. Przypadek meksykańskiej piramidy stanowi więc kolejne przypomnienie o konieczności działania na rzecz ochrony naszego wspólnego dziedzictwa w obliczu globalnych zmian klimatu.