Trwa ładowanie...

Zapad-2021. Rosyjskie media: Polacy robią manewry w tym czasie, co my

Polska rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe równolegle z białorusko-rosyjskimi manewrami Zapad-2021 – odnotowała w swoim komunikacie rosyjska agencja prasowa RIA Novosti. Mowa o ćwiczeniach Ryś-21, które są przeprowadzane na Podkarpaciu na poligonie w Nowej Dębie.

Share
Zapad-2021. Rosyjskie media: Polacy robią manewry w tym czasie, co my
Źródło: Materiały prasowe, fot: Ministerstwo Obrony Narodowej
d3s51ok

W ćwiczeniach biorą udział żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. W piątek 10 września spotkał się z nimi minister brony narodowej Mariusz Błaszczak. – Chcę podkreślić, że najlepszą odpowiedzą na zagrożenia, które były, są i będą jest działanie, którego celem jest wzmacnianie zdolności obronnych Wojska Polskiego. Odpowiedzią jest wzmacnianie bezpieczeństwa Polski. Konsekwentnie tak się dzieje – powiedział szef MON.

Manewry na wschodzie

W ćwiczeniach Ryś-21 uczestniczy 4 tys. żołnierzy oraz ponad 1 tys. jednostek sprzętu wojskowego. Warto zauważyć, że chociaż w manewrach Zapad-2021 bierze udział 200 tys. żołnierzy, to nasi wschodni sąsiedzi zaangażowali mniej sprzętu (według zapowiedzi do dyspozycji Rosjan i Białorusinów jest ok. 760 sztuk). Ćwiczenia na poligonie w Nowej Dębie potrwają do 22 września.

Rosyjska agencja RIA Novosti przytacza niedawną wypowiedź szefa MON, wspominając, iż "minister nie ukrywał, że przeprowadzenie tych ćwiczeń jest związane z białorusko-rosyjskimi manewrami". Chodzi o słowa, które padły na antenie Polsat News.

d3s51ok

Nie możemy wykluczyć scenariusza prowokacji. Dlatego że scenariusz prowokacji był wykorzystywany. Natomiast jesteśmy przygotowani, a nasze przygotowanie polega na odstraszaniu. Są jednostki wojskowe rozlokowane na wschód od Wisły, jesteśmy w kontakcie z Sojuszem Północnoatlantyckim – mówił minister Błaszczak w programie "Gość Wydarzeń".

Rosjanie dali popis siły ognia na targach militarnych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3s51ok

Podziel się opinią

Share
d3s51ok
d3s51ok
Więcej tematów