Zanurkował z wielorybami. Nagrał niesamowite wideo

Do sieci trafiło niesamowite wideo. Widać na nim samicę płetwala błękitnego karmiącą młode. Chociaż są to zwierzęta, o których wiemy stosunkowo dużo, tego typu scenę możemy podziwiać po raz pierwszy.

Matka płetwala błękitnego przyłapana na karmieniu
Matka płetwala błękitnego przyłapana na karmieniu
Źródło zdjęć: © YouTube, New Scientist
Mateusz Tomczak

Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus) to gatunek ssaka morskiego z rodziny płetwalowatych i jednocześnie największe zwierzę, jakie obecnie żyje na Ziemi. Dorosłe osobniki osiągają nawet 30 metrów długości i mogą ważyć do 150 ton, przy czym samice są większe od samców.

Opublikowane nagranie pochodzi z okolicy Timoru Wschodniego w Azji Południowo-Wschodniej. Zostało zarejestrowane w 2022 r., ale dopiero teraz pokazane szerszej publiczności. Jak wyjaśniono na łamach New Scientist, podgatunki płetwali błękitnych karłowatych (Balaenoptera musculus brevicauda) występujące u wybrzeży Timoru Wschodniego są nieznacznie mniejsze – dorastają do 24 metrów długości.

Matka płetwala błękitnego przyłapana na karmieniu

"Z pewnością nie jest to nowo narodzone cielę, ale najwyraźniej nadal odżywia się mlekiem matki" – skomentowała Karen Edyvane z Australian National University cytowana przez portal New Scientist.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowcy są zdania, że widoczne na nagraniu młode ma ok. dwa lata. W związku z tym nie dziwi, iż pozostaje przy matce, ponieważ zwykle młode usamodzielniają się dopiero po ok. trzech latach. Bardzo interesujący jest sposób, w jaki pobierają pokarm do matki. Nie przyczepiają się do niej, mleko jest uwalniane do wody, skąd jest połykane przez cielę.

Młode płetwali błękitnych

Młode płetwali błękitnych nie powinny być określane mianem "maluchów". Tuż po narodzinach ważą bowiem nawet 3 tony i mogę mierzyć nawet 7 metrów długości. Wypijają ogromne ilości mleka, nawet 300 litrów dziennie.

Capri Beck z Department of Water and Environmental Regulation nie ma wątpliwości, że omawiane nagranie zostało zarejestrowane przypadkowo, a nurek może mówić o niesamowitym szczęściu, znalezieniu się w odpowiednim miejscu i czasie. Płetwale błękitne często żyją bowiem daleko od brzegu, w obszarach trudno dostępnych dla ludzi.

"Możliwość przebywania w wodzie z płetwalami błękitnymi jest niezwykle rzadka, nie mówiąc już o przebywaniu w wodzie we właściwym czasie i miejscu do sfilmowania karmienia cielęcia" – stwierdziła Beck.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)