Zanieczyszczone powietrze niszczy mózg. Największe straty widać u dzieci

Zanieczyszczone powietrze niszczy mózg. Największe straty widać u dzieci

Zanieczyszczone powietrze niszczy mózg. Największe straty widać u dzieci
Źródło zdjęć: © Cincinnati Children's Hospital Medical Center
Arkadiusz Stando
27.01.2020 14:29, aktualizacja: 26.03.2021 16:29

Długotrwała ekspozycja na bardzo zanieczyszczone powietrze w dzieciństwie powoduje niepokojące uszkodzenia mózgu. Zmiany zaobserwowali lekarze ze szpitala dziecięcego w Cincinnati, Stany Zjednoczone.

Zanieczyszczenie powietrza w większych miastach wielu krajów świata przekracza dopuszczalne normy. Długotrwałe oddychanie smogiem może rozwijać choroby układu oddechowego, a nawet prowadzić do śmierci. Kolejne już badania wskazują także, jak zanieczyszczenie wpływa na rozwój najmłodszych.

Smog fatalnie wpływa na rozwój mózgu dziecka

Dzieci, które od urodzenia były narażone na wpływ złej jakości powietrza, w wieku 12 lat mają zauważalne ubytki w niektórych częściach mózgu. Lekarze zauważyli zmniejszenie objętości substancji szarej oraz kory mózgowej. U dzieci żyjących na terenach o mniejszym zanieczyszczeniu powietrza, zmiany nie były tak widoczne.

"Chociaż straty są znacznie mniejsze niż w przypadku choroby zwyrodnieniowej, to są wystarczająco duże, aby wpłynąć na rozwój różnych procesów fizycznych i psychicznych człowieka" - mówi autor badania, doktor Travis Beckwith ze szpitala dziecięcego w Cincinnati.

Autorzy badania wykorzystali obrazowanie rezonansem magnetycznym na mózgach 147 12-latków. Dzieci są częścią podgrupy Cincinnati Childhood Alergy and Air Pollution Study (CCAAPS). Badania zaczynały się w wieku sześciu miesięcy, aby zwrócić uwagę na skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem we wczesnym okresie dzieciństwa.

Badacze dobierali ochotników i dzielili na kilka poziomów narażenia na zanieczyszczenie powietrza. Oszacowali je na poziomie próbek powietrza zbieranych z 27 regionów w Cincinnati w różnych porach roku. Dzieci były badane w wieku 1, 2, 3, 4, 7 i 12 lat.

Źródło: MedicalXpress

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)